iso_3166 - en to tr translation catalogue (399 entries)

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Andorra
tr: Andora

en: Anguilla
tr: Angula

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antiga ve Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
tr: Mısır Arap Cumhuriyeti

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Argentine Republic
tr: Arjantin Cumhuriyeti

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bhutan
tr: Bütan

en: Bolivarian Republic of Venezuela
tr: Venezuella Bolivya Cumhuriyeti

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bolivia, Plurinational State of
tr: Bolivya, Çok Milletli Eyaleti

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
tr: Bonaire, Sint Eustatius ve Saba

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna-Hersek

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Antarctic Territory
tr: İngiliz Antarktika Bölgesi

en: British Indian Ocean Territory
tr: Hint Okyanusu İngiliz Sömürgeleri

en: British Virgin Islands
tr: İngiliz Virgin Adaları

en: Brunei Darussalam
tr: Bruney Darüsselam

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
tr: Burma, Birliği Sosyalist Cumhuriyeti

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
tr: Beyaz Rusya SSC Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
tr: Kanton ve Enderbury Adaları

en: Cape Verde
tr: Verde Burnu

en: Cayman Islands
tr: Seyman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Commonwealth of Dominica
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Commonwealth of the Bahamas
tr: Bahama Cumhuriyeti

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Meryem Adaları Cumhuriyeti

en: Comoros
tr: Komoros

en: Congo
tr: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
tr: Çekoslovakya, Çekoslovak Sosyalist Cumhuriyeti

en: Democratic People's Republic of Korea
tr: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti

en: Democratic Republic of Timor-Leste
tr: Timor-Leste Demokratik Cumhuriyeti

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
tr: Sri Lanka Sosyalist Demokratik Cumhuriyeti

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominik

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Dronning Maud Land
tr: Kraliçe Maud Adası

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Eastern Republic of Uruguay
tr: Doğu Uruguay Cumhuriyeti

en: Ecuador
tr: Ekvator

en: Egypt
tr: Mısır

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvatoral Gine

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr: Falkland Adaları (Malvinas)

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
tr: Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti

en: Federal Democratic Republic of Nepal
tr: Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti

en: Federal Republic of Germany
tr: Federal Almanya Cumhuriyeti

en: Federal Republic of Nigeria
tr: Nijerya Federal Cumhuriyeti

en: Federated States of Micronesia
tr: Mikronezya Federe Devletleri

en: Federative Republic of Brazil
tr: Brezilya Federal Cumhuriyeti

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: France, Metropolitan
tr: Fransa, Anakent

en: French Afars and Issas
tr: Fransız Somalilandı

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Republic
tr: Fransa Cumhuriyeti

en: French Southern Territories
tr: Fransa'nın Güney Bölgeleri

en: French Southern and Antarctic Territories
tr: Fransız Güney ve Antarktik Bölgeleri

en: Gabonese Republic
tr: Gabon Cumhuriyeti

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: German Democratic Republic
tr: Alman Demokratik Cumhuriyeti

en: Germany
tr: Almanya

en: Germany, Federal Republic of
tr: Almanya, Federal Cumhuriyeti

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Gilbert and Ellice Islands
tr: Gilbert ve Ellice Adaları

en: Grand Duchy of Luxembourg
tr: Lüksemburg Grand Düşesliği

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Grenada
tr: Granada

en: Guadeloupe
tr: Guadalup

en: Guatemala
tr: Guetemala

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: Hashemite Kingdom of Jordan
tr: Ürdün Haşimi Krallığı

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hellenic Republic
tr: Yunanistan Cumhuriyeti

en: Holy See (Vatican City State)
tr: Vatikan

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
tr: Hong Kong Özel Çin İdaresi

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Independent State of Samoa
tr: Samoa Bağımsız Devleti

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iran, Islamic Republic of
tr: İran, İslâm Cumhuriyeti

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Islamic Republic of Afghanistan
tr: Pakistan İslâm Cumhuriyeti

en: Islamic Republic of Iran
tr: İran İslâm Cumhuriyeti

en: Islamic Republic of Mauritania
tr: Moritanya İslâm Cumhuriyeti

en: Islamic Republic of Pakistan
tr: Pakistan İslâm Cumhuriyeti

en: Isle of Man
tr: Man adası

en: Israel
tr: İsrail

en: Italian Republic
tr: İtalya Cumhuriyeti

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Johnston Island
tr: Johnston Adaları

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kingdom of Bahrain
tr: Bahreyn Krallığı

en: Kingdom of Belgium
tr: Belçika Krallığı

en: Kingdom of Bhutan
tr: Bütan Krallığı

en: Kingdom of Cambodia
tr: Kamboçya Krallığı

en: Kingdom of Denmark
tr: Danimarka Krallığı

en: Kingdom of Lesotho
tr: Lesoto Krallığı

en: Kingdom of Morocco
tr: Fas Krallığı

en: Kingdom of Norway
tr: Norveç Krallığı

en: Kingdom of Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan Krallığı

en: Kingdom of Spain
tr: İspanya Krallığı

en: Kingdom of Swaziland
tr: Svaziland Krallığı

en: Kingdom of Sweden
tr: İsveç Krallığı

en: Kingdom of Thailand
tr: Tayland Krallığı

en: Kingdom of Tonga
tr: Tonga Krallığı

en: Kingdom of the Netherlands
tr: Hollanda Krallığı

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr: Kore, Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Korea, Republic of
tr: Kore, Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyz Republic
tr: Kırgızistan Cumhuriyeti

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao, Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Latvia
tr: Latviya

en: Lebanese Republic
tr: Lübnan Cumhuriyeti

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Lesotho
tr: Lesoto

en: Liberia
tr: Liberya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Macao
tr: Makao

en: Macao Special Administrative Region of China
tr: Makao Özel Çin İdaresi

en: Macedonia, Republic of
tr: Makedonya, Cumhuriyeti

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marşal Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr: Mikronezya, Federe Devletleri

en: Midway Islands
tr: Midway Adaları

en: Moldova, Republic of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Montserrat
tr: Monserat

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Myanmar
tr: Miyanmar

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: Neutral Zone
tr: Tarafsız Bölge

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Hebrides
tr: Yeni Hebrid

en: New Zealand
tr: Yeni Zellanda

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Niue
tr: Nie

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Meryem Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Occupied Palestinian Territory
tr: Filistin Özerk Bölgesi

en: Oman
tr: Umman

en: Pacific Islands (trust territory)
tr: Pasifik Adaları (vesayet ülkeleri)

en: Palestinian Territory, Occupied
tr: Filistin Özerk Bölgesi

en: Panama Canal Zone
tr: Panama Kanalı Bölgesi

en: Panama, Republic of
tr: Panama, Cumhuriyeti

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: People's Democratic Republic of Algeria
tr: Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: People's Republic of Bangladesh
tr: Bangladeş Halk Cumhuriyeti

en: People's Republic of China
tr: Çin Halk Cumhuriyeti

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Plurinational State of Bolivia
tr: Bolivya Çok Milletli Eyaleti

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Portuguese Republic
tr: Portekiz Cumhuriyeti

en: Principality of Andorra
tr: Andora Prensliği

en: Principality of Liechtenstein
tr: Lihtenştayn Prensliği

en: Principality of Monaco
tr: Monako Prensliği

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Republic of Albania
tr: Arnavutluk Cumhuriyeti

en: Republic of Angola
tr: Angola Cumhuriyeti

en: Republic of Armenia
tr: Ermenistan Cumhuriyeti

en: Republic of Austria
tr: Avusturya Cumhuriyeti

en: Republic of Azerbaijan
tr: Azerbaycan Cumhuriyeti

en: Republic of Belarus
tr: Beyaz Rusya Cumhuriyeti

en: Republic of Benin
tr: Benin Cumhuriyeti

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna-Hersek Cumhuriyeti

en: Republic of Botswana
tr: Botsvana Cumhuriyeti

en: Republic of Bulgaria
tr: Bulgaristan Cumhuriyeti

en: Republic of Burundi
tr: Burundi Cumhuriyeti

en: Republic of Cameroon
tr: Kamerun Cumhuriyeti

en: Republic of Cape Verde
tr: Verde Burnu Cumhuriyeti

en: Republic of Chad
tr: Çad Cumhuriyeti

en: Republic of Chile
tr: Şili Cumhuriyeti

en: Republic of Colombia
tr: Kolombiya Cumhuriyeti

en: Republic of Costa Rica
tr: Kosta Rika Cumhuriyeti

en: Republic of Croatia
tr: Hırvatistan Cumhuriyeti

en: Republic of Cuba
tr: Küba Cumhuriyeti

en: Republic of Cyprus
tr: Kıbrıs Cumhuriyeti

en: Republic of Côte d'Ivoire
tr: Fildişi Sahili Cumhuriyeti

en: Republic of Djibouti
tr: Cibuti Cumhuriyeti

en: Republic of Ecuador
tr: Ekvator Cumhuriyeti

en: Republic of El Salvador
tr: El Salvador Cumhuriyeti

en: Republic of Equatorial Guinea
tr: Ekvatoral Gine Cumhuriyeti

en: Republic of Estonia
tr: Estonya Cumhuriyeti

en: Republic of Fiji
tr: Fiji Cumhuriyeti

en: Republic of Finland
tr: Finlandiya Cumhuriyeti

en: Republic of Ghana
tr: Gana Cumhuriyeti

en: Republic of Guatemala
tr: Guetemala Cumhuriyeti

en: Republic of Guinea
tr: Gine Cumhuriyeti

en: Republic of Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau Cumhuriyeti

en: Republic of Guyana
tr: Guyana Cumhuriyeti

en: Republic of Haiti
tr: Haiti Cumhuriyeti

en: Republic of Honduras
tr: Honduras Cumhuriyeti

en: Republic of Hungary
tr: Macaristan Cumhuriyeti

en: Republic of Iceland
tr: İzlanda Cumhuriyeti

en: Republic of India
tr: Hindistan Cumhuriyeti

en: Republic of Indonesia
tr: Endonezya Cumhuriyeti

en: Republic of Iraq
tr: Irak Cumhuriyeti

en: Republic of Kazakhstan
tr: Kazakistan Cumhuriyeti

en: Republic of Kenya
tr: Kenya Cumhuriyeti

en: Republic of Kiribati
tr: Kiribati Cumhuriyeti

en: Republic of Latvia
tr: Latviya Cumhuriyeti

en: Republic of Liberia
tr: Liberya Cumhuriyeti

en: Republic of Lithuania
tr: Litvanya Cumhuriyeti

en: Republic of Madagascar
tr: Madagaskar Cumhuriyeti

en: Republic of Malawi
tr: Malavi Cumhuriyeti

en: Republic of Maldives
tr: Maldivler Cumhuriyeti

en: Republic of Mali
tr: Mali Cumhuriyeti

en: Republic of Malta
tr: Malta Cumhuriyeti

en: Republic of Mauritius
tr: Mauritius Cumhuriyeti

en: Republic of Moldova
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Republic of Mozambique
tr: Mozambik Cumhuriyeti

en: Republic of Myanmar
tr: Myanmar Cumhuriyeti

en: Republic of Namibia
tr: Namibya Cumhuriyeti

en: Republic of Nauru
tr: Nauru Cumhuriyeti

en: Republic of Nicaragua
tr: Nikaragua Cumhuriyeti

en: Republic of Palau
tr: Palau Cumhuriyeti

en: Republic of Panama
tr: Panama Cumhuriyeti

en: Republic of Paraguay
tr: Paraguay Cumhuriyeti

en: Republic of Peru
tr: Peru Cumhuriyeti

en: Republic of Poland
tr: Polonya Cumhuriyeti

en: Republic of San Marino
tr: San Marino Cumhuriyeti

en: Republic of Senegal
tr: Senegal Cumhuriyeti

en: Republic of Serbia
tr: Sırbistan Cumhuriyeti

en: Republic of Seychelles
tr: Seyşel Adaları Cumhuriyeti

en: Republic of Sierra Leone
tr: Sierra Leone Cumhuriyeti

en: Republic of Singapore
tr: Singapur Cumhuriyeti

en: Republic of Slovenia
tr: Slovenya Cumhuriyeti

en: Republic of South Africa
tr: Güney Afrika Cumhuriyeti

en: Republic of Suriname
tr: Surinam Cumhuriyeti

en: Republic of Tajikistan
tr: Tacikistan Cumhuriyeti

en: Republic of Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobako Cumhuriyeti

en: Republic of Tunisia
tr: Tunus Cumhuriyeti

en: Republic of Turkey
tr: Türkiye Cumhuriyeti

en: Republic of Uganda
tr: Uganda Cumhuriyeti

en: Republic of Uzbekistan
tr: Özbekistan Cumhuriyeti

en: Republic of Vanuatu
tr: Vanuatu Cumhuriyeti

en: Republic of Yemen
tr: Yemen Cumhuriyeti

en: Republic of Zambia
tr: Zambiya Cumhuriyeti

en: Republic of Zimbabwe
tr: Zimbabve Cumhuriyeti

en: Republic of the Congo
tr: Kongo Cumhuriyeti

en: Republic of the Gambia
tr: Gambiya Cumhuriyeti

en: Republic of the Marshall Islands
tr: Marşal Adaları Cumhuriyeti

en: Republic of the Niger
tr: Nijer Cumhuriyeti

en: Republic of the Philippines
tr: Filipinler Cumhuriyeti

en: Republic of the Sudan
tr: Sudan Cumhuriyeti

en: Romania
tr: Romanya

en: Romania, Socialist Republic of
tr: Romanya, Sosyalist Cumhuriyeti

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Rwandese Republic
tr: Ruanda Cumhuriyeti

en: Saint Barthélemy
tr: Sen Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
tr: Sen Helen, Ascension and Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Sen Kitts ve Nevis

en: Saint Lucia
tr: Sen Lusia

en: Saint Martin (French part)
tr: Sen Martin (Fransız kısmı)

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Sen Piyer ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Sen Vinsınt ve Granadalar

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Serbia and Montenegro
tr: Sırbistan-Karadağ

en: Seychelles
tr: Seyşel Adaları

en: Singapore
tr: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
tr: Sen Martin (Hollanda kısmı)

en: Slovak Republic
tr: Slovakya Cumhuriyeti

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Socialist Republic of Viet Nam
tr: Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somali Republic
tr: Somali Cumhuriyeti

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Gürcistan ve Güney Sandoviç Adası

en: Southern Rhodesia
tr: Güney Rodezya

en: Spain
tr: İspanya

en: Spanish Sahara
tr: Batı Sahra (İspanyol)

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
tr: Sen Kits-Nevis-Anguilla

en: State of Israel
tr: İsrail Devleti

en: State of Kuwait
tr: Kuveyt Devleti

en: State of Qatar
tr: Katar Devleti

en: Sultanate of Oman
tr: Umman Sultanlığı

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Swiss Confederation
tr: İsviçre Federasyonu

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye Arap Cumhuriyeti

en: Taiwan
tr: Tayland

en: Taiwan, Province of China
tr: Tayvan, Çin Eyaleti

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania, United Republic of
tr: Tanzanya, Birleşik Cumhuriyeti

en: Thailand
tr: Tayland

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
tr: Makedonya Eski Yugoslavya Cumhuriyeti

en: Timor-Leste
tr: Timor_Leste

en: Togolese Republic
tr: Togo Cumhuriyeti

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobako

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Kaykos Adaları

en: US Miscellaneous Pacific Islands
tr: Çeşitli BD (Birleşik Devletler) Pasifik Adaları

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
tr: SSCB, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Union of the Comoros
tr: Komoros Birliği

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
tr: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı

en: United Mexican States
tr: Birleşik Meksika Devletleri

en: United Republic of Tanzania
tr: Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

en: United States
tr: Birleşik Devletler

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Minor Outlying Adaları Birleşik Devletleri

en: United States of America
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Upper Volta, Republic of
tr: Yukarı Volta, Cumhuriyeti

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Vatican City State (Holy See)
tr: Vatikan

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
tr: Venezuella, Bolivya Cumhuriyeti

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
tr: Vietnam, Demokratik Cumhuriyeti

en: Virgin Islands of the United States
tr: Amerikan Virgin Adaları

en: Virgin Islands, British
tr: Virgin Adaları, İngiliz

en: Virgin Islands, U.S.
tr: Virgin Adaları, A.B.D.

en: Wake Island
tr: Wake Adaları

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna Adaları

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
tr: Yemen, Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Yemen, Yemen Arab Republic
tr: Yemen, Yemen Arap Cumhuriyeti

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
tr: Yugoslavya, Sosyalist Federal Cumhuriyeti

en: Zaire, Republic of
tr: Zaire, Cumhuriyeti

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Åland Islands
tr: Åland Adaları
