iso_3166 - en to sr translation catalogue (401 entries)

en: Afghanistan
sr: Avganistan

en: Albania
sr: Albanija

en: Algeria
sr: Alžir

en: American Samoa
sr: Američka Samoa

en: Andorra
sr: Andora

en: Anguilla
sr: Angila

en: Antarctica
sr: Antarktik

en: Antigua and Barbuda
sr: Antigva i Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
sr: Arapska Republika Egipat

en: Argentine Republic
sr: Argentinska Republika

en: Armenia
sr: Jermenija

en: Australia
sr: Australija

en: Austria
sr: Austrija

en: Azerbaijan
sr: Azerbejdžan

en: Bahamas
sr: Bahami

en: Bahrain
sr: Bahrein

en: Bangladesh
sr: Bangladeš

en: Belarus
sr: Belorusija

en: Belgium
sr: Belgija

en: Bhutan
sr: Butan

en: Bolivarian Republic of Venezuela
sr: Bolivarska Republika Venecuela

en: Bolivia
sr: Bolivija

en: Bolivia, Plurinational State of
sr: Bolivija, Višenacionalna Država

en: Bosnia and Herzegovina
sr: Bosna i Hercegovina

en: Botswana
sr: Botsvana

en: Bouvet Island
sr: Buve ostrvo

en: British Antarctic Territory
sr: Britanska Antarktička Teritorija

en: British Indian Ocean Territory
sr: Britanska Indijska Okeanska Teritorija

en: British Virgin Islands
sr: Britanska Devičanska Ostrva

en: Brunei Darussalam
sr: Sultanat Brunei

en: Bulgaria
sr: Bugarska

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
sr: Burma, Socijalistička Republika Unije

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
sr: Beloruska SSR (Sovjetska Socijalistička Republika)

en: Cambodia
sr: Kambodža

en: Cameroon
sr: Kamerun

en: Canada
sr: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
sr: Ostrva Kanton i Enderberi

en: Cape Verde
sr: Zelenortska ostrva

en: Cayman Islands
sr: Kajmanska ostrva

en: Central African Republic
sr: Centralna Afrička Republika

en: Chad
sr: Čad

en: Chile
sr: Čile

en: China
sr: Kina

en: Christmas Island
sr: Božićno ostrvo

en: Cocos (Keeling) Islands
sr: Kokos (Kiling) ostrva

en: Colombia
sr: Kolumbija

en: Commonwealth of Dominica
sr: Komonvelt Dominika

en: Commonwealth of the Bahamas
sr: Komonvelt Bahama

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
sr: Komonvelt Severnih Marijanskih Ostrva

en: Comoros
sr: Komori

en: Congo
sr: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
sr: Kongo, Demokratska Republika

en: Cook Islands
sr: Kukova ostrva

en: Costa Rica
sr: Kostarika

en: Croatia
sr: Hrvatska

en: Cuba
sr: Kuba

en: Cyprus
sr: Kipar

en: Czech Republic
sr: Češka Republika

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
sr: Čehoslovačka, Čehoslovačka Socijalistička Republika

en: Côte d'Ivoire
sr: Obala Slonovače

en: Dahomey
sr: Dahomej

en: Democratic People's Republic of Korea
sr: Demokratska Narodna Republika Koreja

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
sr: Demokratska Republika Sao Tome i Prinsipe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
sr: Demokratska Republika Istočni Timor

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
sr: Demokratska Socijalistička Republika Šri Lanka

en: Denmark
sr: Danska

en: Djibouti
sr: Džibuti

en: Dominica
sr: Dominika

en: Dominican Republic
sr: Dominikanska Republika

en: Dronning Maud Land
sr: Zemlja Droning Mod

en: East Timor
sr: Istočni Timor

en: Eastern Republic of Uruguay
sr: Istočna Republika Urugvaj

en: Ecuador
sr: Ekvador

en: Egypt
sr: Egipat

en: Equatorial Guinea
sr: Ekvatorijalna Gvineja

en: Eritrea
sr: Eritreja

en: Estonia
sr: Estonija

en: Ethiopia
sr: Etiopija

en: Falkland Islands (Malvinas)
sr: Foklandska ostrva (Malvini)

en: Faroe Islands
sr: Farska ostrva

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
sr: Federativna Demokratska Republika Etiopija

en: Federal Democratic Republic of Nepal
sr: Federativna Demokratska Republika Nepal

en: Federal Republic of Germany
sr: Federativna Republika Nemačka

en: Federal Republic of Nigeria
sr: Federativna Republika Nigerija

en: Federated States of Micronesia
sr: Federalne Države Mikronezije

en: Federative Republic of Brazil
sr: Federativna Republika Brazil

en: Fiji
sr: Fidži

en: Finland
sr: Finska

en: France
sr: Francuska

en: France, Metropolitan
sr: Francuska, Metropolitanska

en: French Afars and Issas
sr: Francuski Afari i Ise

en: French Guiana
sr: Francuska Gvajana

en: French Polynesia
sr: Francuska Polinezija

en: French Republic
sr: Francuska Republika

en: French Southern Territories
sr: Francuske Južne Teritorije

en: French Southern and Antarctic Territories
sr: Francuske Južne i Antarktičke Teritorije

en: Gabonese Republic
sr: Republika Gabon

en: Gambia
sr: Gambija

en: Georgia
sr: Gruzija

en: German Democratic Republic
sr: Nemačka Demokratska Republika

en: Germany
sr: Nemačka

en: Germany, Federal Republic of
sr: Nemačka, Savezna Republika

en: Ghana
sr: Gana

en: Gilbert and Ellice Islands
sr: Ostrva Gilbert i Elis

en: Grand Duchy of Luxembourg
sr: Veliko Vojvodstvo Luksemburg

en: Greece
sr: Grčka

en: Greenland
sr: Grenland

en: Guadeloupe
sr: Gvadalupa

en: Guatemala
sr: Gvatemala

en: Guernsey
sr: Gernzi

en: Guinea
sr: Gvineja

en: Guinea-Bissau
sr: Gvineja-Bisao

en: Guyana
sr: Gvajana

en: Hashemite Kingdom of Jordan
sr: Hašemitska Kraljevina Jordan

en: Heard Island and McDonald Islands
sr: Herd ostrvo i Mekdonald ostrva

en: Hellenic Republic
sr: Grčka Republika

en: Holy See (Vatican City State)
sr: Sveta Stolica (Država grada Vatikana)

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
sr: Hong Kong Posebna Upravna Oblast Kine

en: Hungary
sr: Mađarska

en: Iceland
sr: Island

en: Independent State of Samoa
sr: Nezavisna Država Samoa

en: India
sr: Indija

en: Indonesia
sr: Indonezija

en: Iran, Islamic Republic of
sr: Iran, Islamska Republika

en: Iraq
sr: Irak

en: Ireland
sr: Irska

en: Islamic Republic of Afghanistan
sr: Islamska Republika Avganistan

en: Islamic Republic of Iran
sr: Islamska Republika Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
sr: Islamska Republika Mauritanija

en: Islamic Republic of Pakistan
sr: Islamska Republika Pakistan

en: Isle of Man
sr: Ostrvo Man

en: Israel
sr: Izrael

en: Italian Republic
sr: Italijanska Republika

en: Italy
sr: Italija

en: Jamaica
sr: Jamajka

en: Jersey
sr: Džersi

en: Johnston Island
sr: Ostrvo Džonston

en: Kazakhstan
sr: Kazahstan

en: Kenya
sr: Kenija

en: Kingdom of Bahrain
sr: Kraljevina Bahrein

en: Kingdom of Belgium
sr: Kraljevina Belgija

en: Kingdom of Bhutan
sr: Kraljevina Butan

en: Kingdom of Cambodia
sr: Kraljevina Kambodža

en: Kingdom of Denmark
sr: Kraljevina Danska

en: Kingdom of Lesotho
sr: Kraljevina Lesoto

en: Kingdom of Morocco
sr: Kraljevina Maroko

en: Kingdom of Norway
sr: Kraljevina Norveška

en: Kingdom of Saudi Arabia
sr: Kraljevina Saudijska Arabija

en: Kingdom of Spain
sr: Kraljevina Španija

en: Kingdom of Swaziland
sr: Kraljevina Svaziland

en: Kingdom of Sweden
sr: Kraljevina Švedska

en: Kingdom of Thailand
sr: Kraljevina Tajland

en: Kingdom of Tonga
sr: Kraljevina Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
sr: Kraljevina Holandija

en: Korea, Democratic People's Republic of
sr: Koreja, Demokratska Narodna Republika

en: Korea, Republic of
sr: Koreja, Republika

en: Kuwait
sr: Kuvajt

en: Kyrgyz Republic
sr: Kirgiška Republika

en: Kyrgyzstan
sr: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
sr: Laoška Narodna Demokratska Republika

en: Latvia
sr: Latvija

en: Lebanese Republic
sr: Libanska Republika

en: Lebanon
sr: Liban

en: Lesotho
sr: Lesoto

en: Liberia
sr: Liberija

en: Libya
sr: Libija

en: Liechtenstein
sr: Lihtenštajn

en: Lithuania
sr: Litvanija

en: Luxembourg
sr: Luksemburg

en: Macao
sr: Makao

en: Macao Special Administrative Region of China
sr: Makao Posebna Upravna Oblast Kine

en: Macedonia, Republic of
sr: Makedonija, Republika

en: Madagascar
sr: Madagaskar

en: Malawi
sr: Malavi

en: Malaysia
sr: Malezija

en: Maldives
sr: Maldivi

en: Marshall Islands
sr: Maršalska ostrva

en: Martinique
sr: Martinik

en: Mauritania
sr: Mauritanija

en: Mauritius
sr: Mauricijus

en: Mayotte
sr: Majote

en: Mexico
sr: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
sr: Mikronezija, Federalne Države

en: Midway Islands
sr: Ostrva Midvej

en: Moldova
sr: Moldavija

en: Moldova, Republic of
sr: Moldavija, Republika

en: Monaco
sr: Monako

en: Mongolia
sr: Mongolija

en: Montenegro
sr: Crna Gora

en: Montserrat
sr: Montserat

en: Morocco
sr: Maroko

en: Mozambique
sr: Mozambik

en: Myanmar
sr: Mjanmar

en: Namibia
sr: Namibija

en: Netherlands
sr: Holandija

en: Netherlands Antilles
sr: Holandski Antili

en: Neutral Zone
sr: Neutralna zona

en: New Caledonia
sr: Nova Kaledonija

en: New Hebrides
sr: Novi Hebridi

en: New Zealand
sr: Novi Zeland

en: Nicaragua
sr: Nikaragva

en: Nigeria
sr: Nigerija

en: Norfolk Island
sr: Norfolk ostrvo

en: Northern Mariana Islands
sr: Severna Marijanska ostrva

en: Norway
sr: Norveška

en: Occupied Palestinian Territory
sr: Okupirana Palestinska Teritorija

en: Pacific Islands (trust territory)
sr: Pacifička ostrva (poverena teritorija)

en: Palestinian Territory, Occupied
sr: Palestinska Teritorija, Okupirana

en: Panama Canal Zone
sr: Kanalska zona Panama

en: Panama, Republic of
sr: Panama, Republika

en: Papua New Guinea
sr: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
sr: Paragvaj

en: People's Democratic Republic of Algeria
sr: Narodna Demokratska Republika Alžir

en: People's Republic of Bangladesh
sr: Narodna Republika Bangladeš

en: People's Republic of China
sr: Narodna Republika Kina

en: Philippines
sr: Filipini

en: Pitcairn
sr: Pitkern

en: Plurinational State of Bolivia
sr: Višenacionalna Država Bolivija

en: Poland
sr: Poljska

en: Portuguese Republic
sr: Portugalska Republika

en: Principality of Andorra
sr: Kneževina Andora

en: Principality of Liechtenstein
sr: Kneževina Lihtenštajn

en: Principality of Monaco
sr: Kneževina Monako

en: Puerto Rico
sr: Portoriko

en: Qatar
sr: Katar

en: Republic of Albania
sr: Republika Albanija

en: Republic of Angola
sr: Republika Angola

en: Republic of Armenia
sr: Republika Jermenija

en: Republic of Austria
sr: Republika Austrija

en: Republic of Azerbaijan
sr: Republika Azerbejdžan

en: Republic of Belarus
sr: Republika Belorusija

en: Republic of Benin
sr: Republika Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
sr: Republika Bosna i Hercegovina

en: Republic of Botswana
sr: Republika Botsvana

en: Republic of Bulgaria
sr: Republika Bugarska

en: Republic of Burundi
sr: Republika Burundi

en: Republic of Cameroon
sr: Republika Kamerun

en: Republic of Cape Verde
sr: Zelenortska Republika

en: Republic of Chad
sr: Republika Čad

en: Republic of Chile
sr: Republika Čile

en: Republic of Colombia
sr: Republika Kolumbija

en: Republic of Costa Rica
sr: Republika Kostarika

en: Republic of Croatia
sr: Republika Hrvatska

en: Republic of Cuba
sr: Republika Kuba

en: Republic of Cyprus
sr: Republika Kipar

en: Republic of Côte d'Ivoire
sr: Republika Obala Slonovače

en: Republic of Djibouti
sr: Republika Džibuti

en: Republic of Ecuador
sr: Republika Ekvador

en: Republic of El Salvador
sr: Republika El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
sr: Republika Ekvatorijalna Gvineja

en: Republic of Estonia
sr: Republika Estonija

en: Republic of Finland
sr: Republika Finska

en: Republic of Ghana
sr: Republika Gana

en: Republic of Guatemala
sr: Republika Gvatemala

en: Republic of Guinea
sr: Republika Gvineja

en: Republic of Guinea-Bissau
sr: Republika Gvineja-Bisao

en: Republic of Guyana
sr: Republika Gvajana

en: Republic of Haiti
sr: Republika Haiti

en: Republic of Honduras
sr: Republika Honduras

en: Republic of Hungary
sr: Republika Mađarska

en: Republic of Iceland
sr: Republika Island

en: Republic of India
sr: Republika Indija

en: Republic of Indonesia
sr: Republika Indonezija

en: Republic of Iraq
sr: Republika Irak

en: Republic of Kazakhstan
sr: Republika Kazahstan

en: Republic of Kenya
sr: Republika Kenija

en: Republic of Kiribati
sr: Republika Kiribati

en: Republic of Latvia
sr: Republika Latvija

en: Republic of Liberia
sr: Republika Liberija

en: Republic of Lithuania
sr: Republika Litvanija

en: Republic of Madagascar
sr: Republika Madagaskar

en: Republic of Malawi
sr: Republika Malavi

en: Republic of Maldives
sr: Republika Maldivi

en: Republic of Mali
sr: Republika Mali

en: Republic of Malta
sr: Republika Malta

en: Republic of Mauritius
sr: Republika Mauricijus

en: Republic of Moldova
sr: Republika Moldavija

en: Republic of Mozambique
sr: Republika Mozambik

en: Republic of Namibia
sr: Republika Namibija

en: Republic of Nauru
sr: Republika Nauru

en: Republic of Nicaragua
sr: Republika Nikaragva

en: Republic of Palau
sr: Republika Palau

en: Republic of Panama
sr: Republika Panama

en: Republic of Paraguay
sr: Republika Paragvaj

en: Republic of Peru
sr: Republika Peru

en: Republic of Poland
sr: Republika Poljska

en: Republic of San Marino
sr: Republika San Marino

en: Republic of Senegal
sr: Republika Senegal

en: Republic of Serbia
sr: Republika Srbija

en: Republic of Seychelles
sr: Republika Sejšeli

en: Republic of Sierra Leone
sr: Republika Sijera Leone

en: Republic of Singapore
sr: Republika Singapur

en: Republic of Slovenia
sr: Republika Slovenija

en: Republic of South Africa
sr: Republika Južna Afrika

en: Republic of Suriname
sr: Republika Surinam

en: Republic of Tajikistan
sr: Republika Tadžikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
sr: Republika Trinidad i Tobago

en: Republic of Tunisia
sr: Republika Tunis

en: Republic of Turkey
sr: Republika Turska

en: Republic of Uganda
sr: Republika Uganda

en: Republic of Uzbekistan
sr: Republika Uzbekistan

en: Republic of Vanuatu
sr: Republika Vanuatu

en: Republic of Yemen
sr: Republika Jemen

en: Republic of Zambia
sr: Republika Zambija

en: Republic of Zimbabwe
sr: Republika Zimbabve

en: Republic of the Congo
sr: Republika Kongo

en: Republic of the Gambia
sr: Republika Gambija

en: Republic of the Marshall Islands
sr: Republika Maršalska Ostrva

en: Republic of the Niger
sr: Republika Niger

en: Republic of the Philippines
sr: Republika Filipini

en: Republic of the Sudan
sr: Republika Sudan

en: Romania
sr: Rumunija

en: Romania, Socialist Republic of
sr: Rumunija, Socijalistička Republika

en: Russian Federation
sr: Ruska Federacija

en: Rwanda
sr: Ruanda

en: Rwandese Republic
sr: Ruandska Republika

en: Saint Barthélemy
sr: Sent Bartelemi

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sr: Sveta Helena, Asension, i Tristan da Kunja

en: Saint Kitts and Nevis
sr: Sveti Kits i Nevis

en: Saint Lucia
sr: Sveta Lucija

en: Saint Martin (French part)
sr: Sveti Martin (francuski deo)

en: Saint Pierre and Miquelon
sr: Sveti Pjer i Mikelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
sr: Sveti Vinsent i Grenadinci

en: Sao Tome and Principe
sr: Sao Tome i Prinsipe

en: Saudi Arabia
sr: Saudijska Arabija

en: Serbia
sr: Srbija

en: Serbia and Montenegro
sr: Srbija i Crna Gora

en: Seychelles
sr: Sejšeli

en: Sierra Leone
sr: Sijera Leone

en: Sikkim
sr: Sikim

en: Singapore
sr: Singapur

en: Slovak Republic
sr: Slovačka Republika

en: Slovakia
sr: Slovačka

en: Slovenia
sr: Slovenija

en: Socialist Republic of Viet Nam
sr: Socijalistička Republika Vijetnam

en: Solomon Islands
sr: Solomonska ostrva

en: Somali Republic
sr: Somalijska Republika

en: Somalia
sr: Somalija

en: South Africa
sr: Južna Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sr: Južna Džordžija i Južna Sendvič ostrva

en: Southern Rhodesia
sr: Južna Rodezija

en: Spain
sr: Španija

en: Spanish Sahara
sr: Španska Sahara

en: Sri Lanka
sr: Šri Lanka

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
sr: Sent Kits-Nevis-Angvila

en: State of Israel
sr: Država Izrael

en: State of Kuwait
sr: Država Kuvajt

en: State of Qatar
sr: Država Katar

en: Sultanate of Oman
sr: Sultanat Oman

en: Suriname
sr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sr: Svalbard i Jan Majen

en: Swaziland
sr: Svaziland

en: Sweden
sr: Švedska

en: Swiss Confederation
sr: Švajcarska Konfederacija

en: Switzerland
sr: Švajcarska

en: Syrian Arab Republic
sr: Sirijska Arapska Republika

en: Taiwan
sr: Tajvan

en: Taiwan, Province of China
sr: Tajvan, Kineska Provincija

en: Tajikistan
sr: Tadžikistan

en: Tanzania, United Republic of
sr: Tanzanija, Ujedinjena Republika

en: Thailand
sr: Tajland

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
sr: Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija

en: Timor-Leste
sr: Istočni Timor

en: Togolese Republic
sr: Togoanska Republika

en: Trinidad and Tobago
sr: Trinidad i Tobago

en: Tunisia
sr: Tunis

en: Turkey
sr: Turska

en: Turks and Caicos Islands
sr: Turks i Kaikos ostrva

en: US Miscellaneous Pacific Islands
sr: Razna pacifička ostrva SAD

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
sr: SSSR, Savez Sovjetskih Socijalističkih Republika

en: Ukraine
sr: Ukrajina

en: Union of the Comoros
sr: Zajednica Komora

en: United Arab Emirates
sr: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom
sr: Ujedinjeno Kraljevstvo

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sr: Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske

en: United Mexican States
sr: Sjedinjene Meksičke Države

en: United Republic of Tanzania
sr: Ujedinjena Republika Tanzanija

en: United States
sr: Sjedinjene Države

en: United States Minor Outlying Islands
sr: Mala Spoljašnja Ostrva Sjedinjenih Država

en: United States of America
sr: Sjedinjene Američke Države

en: Upper Volta, Republic of
sr: Gornja Volta, Republika

en: Uruguay
sr: Urugvaj

en: Vatican City State (Holy See)
sr: Država grada Vatikana (Sveta Stolica)

en: Venezuela
sr: Venecuela

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
sr: Bolivarska Republika Venecuela

en: Viet Nam
sr: Vijetnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
sr: Vijetnam, Demokratska Republika

en: Virgin Islands of the United States
sr: Devičanska Ostrva Sjedinjenih Država

en: Virgin Islands, British
sr: Devičanska ostrva, Britanska

en: Virgin Islands, U.S.
sr: Devičanska ostrva, Američka

en: Wake Island
sr: Ostrvo Vejk

en: Wallis and Futuna
sr: Volis i Futuna

en: Western Sahara
sr: Zapadna Sahara

en: Yemen
sr: Jemen

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
sr: Jemen, Demokratski, Demokratska Narodna Republika

en: Yemen, Yemen Arab Republic
sr: Jemen, Jemenska Arapska Republika

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
sr: Jugoslavija, Socijalistička Federativna Republika

en: Zaire, Republic of
sr: Zair, Republika

en: Zambia
sr: Zambija

en: Zimbabwe
sr: Zimbabve

en: Åland Islands
sr: Olandska ostrva
