iso_3166 - en to eo translation catalogue (452 entries)

en: Afghanistan
eo: Afganio

en: Albania
eo: Albanio

en: Algeria
eo: Alĝerio

en: American Samoa
eo: Usona Samoo

en: Andorra
eo: Andoro

en: Angola
eo: Angolo

en: Anguilla
eo: Angvilo

en: Antarctica
eo: Antarkto

en: Antigua and Barbuda
eo: Antigvo-Barbudo

en: Arab Republic of Egypt
eo: Araba Respubliko Egiptio

en: Argentina
eo: Argentino

en: Argentine Republic
eo: Argentina Respubliko

en: Armenia
eo: Armenio

en: Aruba
eo: Arubo

en: Australia
eo: Aŭstralio

en: Austria
eo: Aŭstrio

en: Azerbaijan
eo: Azerbajĝano

en: Bahamas
eo: Bahamoj

en: Bahrain
eo: Barejno

en: Bangladesh
eo: Bangladeŝo

en: Barbados
eo: Barbado

en: Belarus
eo: Belorusio

en: Belgium
eo: Belgio

en: Belize
eo: Belizo

en: Benin
eo: Benino

en: Bermuda
eo: Bermudoj

en: Bhutan
eo: Butano

en: Bolivarian Republic of Venezuela
eo: Bolivara Respubliko Venezuelo

en: Bolivia
eo: Bolivio

en: Bolivia, Plurinational State of
eo: Bolivio, Plurnacia Ŝtato

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
eo: Bonero, Sankta-Eŭstakio kaj Sabo

en: Bosnia and Herzegovina
eo: Bosnio kaj Hercegovino

en: Botswana
eo: Bocvano

en: Bouvet Island
eo: Buvetinsulo

en: Brazil
eo: Brazilo

en: British Antarctic Territory
eo: Brita Antarkta Teritorio

en: British Indian Ocean Territory
eo: Brita Hindoceana Teritorio

en: British Virgin Islands
eo: Britaj Virgulininsuloj

en: Brunei Darussalam
eo: Brunejo

en: Bulgaria
eo: Bulgario

en: Burkina Faso
eo: Burkino

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
eo: Birmo, Socialisma Respubliko Unio de

en: Burundi
eo: Burundo

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
eo: Belorusa Soveta Socialisma Respubliko

en: Cambodia
eo: Kamboĝo

en: Cameroon
eo: Kameruno

en: Canada
eo: Kanado

en: Canton and Enderbury Islands
eo: Insuloj Canton kaj Enderbury

en: Cape Verde
eo: Kabo-Verdo

en: Cayman Islands
eo: Kejmanoj

en: Central African Republic
eo: Centr-Afrika Respubliko

en: Chad
eo: Ĉado

en: Chile
eo: Ĉilio

en: China
eo: Ĉinio

en: Christmas Island
eo: Kristnaskinsulo

en: Cocos (Keeling) Islands
eo: Kokosinsuloj

en: Colombia
eo: Kolombio

en: Commonwealth of Dominica
eo: Regnaro Dominiko

en: Commonwealth of the Bahamas
eo: Regnaro Bahamoj

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
eo: Regnaro de la Nordaj Marianaj Insuloj

en: Comoros
eo: Komoroj

en: Congo
eo: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic of the
eo: Demokratia Respubliko Kongo

en: Cook Islands
eo: Kukinsuloj

en: Costa Rica
eo: Kostariko

en: Croatia
eo: Kroatio

en: Cuba
eo: Kubo

en: Curaçao
eo: Kuracao

en: Cyprus
eo: Kipro

en: Czech Republic
eo: Ĉeĥio

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
eo: Ĉeĥoslovakio, Ĉeĥoslovaka Socialisma Respubliko

en: Côte d'Ivoire
eo: Ebur-Bordo

en: Dahomey
eo: Dahomeo

en: Democratic People's Republic of Korea
eo: Demokratia Popola Respubliko Koreio

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
eo: Demokratia Respubliko Sao-Tomeo kaj Principeo

en: Democratic Republic of Timor-Leste
eo: Demokratia Respubliko Orienta Timoro

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
eo: Demokratia Socialisma Respubliko Sri-Lanko

en: Denmark
eo: Danio

en: Djibouti
eo: Ĝibutio

en: Dominica
eo: Dominiko

en: Dominican Republic
eo: Domingo

en: Dronning Maud Land
eo: Lando de Reĝino Maud

en: East Timor
eo: Orienta Timoro

en: Eastern Republic of Uruguay
eo: Orienta Respubliko Urugvajo

en: Ecuador
eo: Ekvadoro

en: Egypt
eo: Egiptio

en: El Salvador
eo: Salvadoro

en: Equatorial Guinea
eo: Ekvatora Gvineo

en: Eritrea
eo: Eritreo

en: Estonia
eo: Estonio

en: Ethiopia
eo: Etiopio

en: Falkland Islands (Malvinas)
eo: Falklandoj (Malvinoj)

en: Faroe Islands
eo: Ferooj

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
eo: Federacia Demokratia Respubliko Etiopio

en: Federal Democratic Republic of Nepal
eo: Federacia Demokratia Respubliko Nepalo

en: Federal Republic of Germany
eo: Federacia Respubliko Germanio

en: Federal Republic of Nigeria
eo: Federacia Respubliko Niĝerio

en: Federated States of Micronesia
eo: Federaciaj Ŝtatoj de Mikronezio

en: Federative Republic of Brazil
eo: Federacia Respubliko Brazilo

en: Fiji
eo: Fiĝioj

en: Finland
eo: Finnlando

en: France
eo: Francio

en: France, Metropolitan
eo: Francio, Metropola

en: French Afars and Issas
eo: Francaj Afaroj kaj Isaoj

en: French Guiana
eo: Franca Gviano

en: French Polynesia
eo: Franca Polinezio

en: French Republic
eo: Franca Respubliko

en: French Southern Territories
eo: Francaj Sudaj Teritorioj

en: French Southern and Antarctic Territories
eo: Francaj Sudaj kaj Antarktaj Teritorioj

en: Gabon
eo: Gabono

en: Gabonese Republic
eo: Gabona Respubliko

en: Gambia
eo: Gambio

en: Georgia
eo: Kartvelio

en: German Democratic Republic
eo: Germana Demokratia Respubliko

en: Germany
eo: Germanio

en: Germany, Federal Republic of
eo: Germanio, Federacia Respubliko

en: Ghana
eo: Ganao

en: Gibraltar
eo: Ĝibraltaro

en: Gilbert and Ellice Islands
eo: Insuloj Gilbert kaj Ellice

en: Grand Duchy of Luxembourg
eo: Granda Duklando Luksemburgio

en: Greece
eo: Grekio

en: Greenland
eo: Gronlando

en: Grenada
eo: Grenado

en: Guadeloupe
eo: Gvadelupo

en: Guam
eo: Gvamo

en: Guatemala
eo: Gvatemalo

en: Guernsey
eo: Gernezejo

en: Guinea
eo: Gvineo

en: Guinea-Bissau
eo: Gvineo Bisaŭa

en: Guyana
eo: Gujano

en: Haiti
eo: Haitio

en: Hashemite Kingdom of Jordan
eo: Jordanio

en: Heard Island and McDonald Islands
eo: Herda kaj Makdonaldaj Insuloj

en: Hellenic Republic
eo: Helena Respubliko

en: Holy See (Vatican City State)
eo: Sankta Seĝo (Vatikano)

en: Honduras
eo: Honduro

en: Hong Kong
eo: Honkongo

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
eo: Honkongo Speciala Administra Regiono de Ĉinio

en: Hungary
eo: Hungario

en: Iceland
eo: Islando

en: Independent State of Samoa
eo: Sendependa Ŝtato Samoo

en: India
eo: Barato

en: Indonesia
eo: Indonezio

en: Iran, Islamic Republic of
eo: Irano, Islama Respubliko

en: Iraq
eo: Irako

en: Ireland
eo: Irlando

en: Islamic Republic of Afghanistan
eo: Islama Respubliko Afganio

en: Islamic Republic of Iran
eo: Islama Respubliko Irano

en: Islamic Republic of Mauritania
eo: Islama Respubliko Maŭritanio

en: Islamic Republic of Pakistan
eo: Islama Respubliko Pakistano

en: Isle of Man
eo: Manksinsulo

en: Israel
eo: Israelo

en: Italian Republic
eo: Itala Respubliko

en: Italy
eo: Italio

en: Jamaica
eo: Jamajko

en: Japan
eo: Japanio

en: Jersey
eo: Ĵerzejo

en: Johnston Island
eo: Insulo de Johnston

en: Jordan
eo: Jordanio

en: Kazakhstan
eo: Kazaĥio

en: Kenya
eo: Kenjo

en: Kingdom of Bahrain
eo: Reĝlando Barejno

en: Kingdom of Belgium
eo: Reĝlando Belgio

en: Kingdom of Bhutan
eo: Reĝlando Butano

en: Kingdom of Cambodia
eo: Reĝlando Kamboĝo

en: Kingdom of Denmark
eo: Reĝlando Danio

en: Kingdom of Lesotho
eo: Reĝlando Lesoto

en: Kingdom of Morocco
eo: Reĝlando Maroko

en: Kingdom of Norway
eo: Reĝlando Norvegio

en: Kingdom of Saudi Arabia
eo: Reĝlando Saŭda Arabio

en: Kingdom of Spain
eo: Reĝlando Hispanio

en: Kingdom of Swaziland
eo: Reĝlando Svazilando

en: Kingdom of Sweden
eo: Reĝlando Svedio

en: Kingdom of Thailand
eo: Reĝlando Tajlando

en: Kingdom of Tonga
eo: Reĝlando Tongo

en: Kingdom of the Netherlands
eo: Reĝlando Nederlando

en: Kiribati
eo: Kiribato

en: Korea, Democratic People's Republic of
eo: Koreio, Demokratia Popola Respubliko

en: Korea, Republic of
eo: Koreio, Respubliko

en: Kuwait
eo: Kuvajto

en: Kyrgyz Republic
eo: Kirgiza Respubliko

en: Kyrgyzstan
eo: Kirgizio

en: Lao People's Democratic Republic
eo: Laosa Popola Demokratia Respubliko

en: Latvia
eo: Latvio

en: Lebanese Republic
eo: Libana Respubliko

en: Lebanon
eo: Libano

en: Lesotho
eo: Lesoto

en: Liberia
eo: Liberio

en: Libya
eo: Libio

en: Liechtenstein
eo: Liĥtenŝtejno

en: Lithuania
eo: Litovio

en: Luxembourg
eo: Luksemburgio

en: Macao
eo: Makao

en: Macao Special Administrative Region of China
eo: Makao Speciala Administra Regiono de Ĉinio

en: Macedonia, Republic of
eo: Makedonio, Respubliko

en: Madagascar
eo: Madagaskaro

en: Malawi
eo: Malavio

en: Malaysia
eo: Malajzio

en: Maldives
eo: Maldivoj

en: Mali
eo: Malio

en: Malta
eo: Malto

en: Marshall Islands
eo: Marŝaloj

en: Martinique
eo: Martiniko

en: Mauritania
eo: Maŭritanio

en: Mauritius
eo: Maŭricio

en: Mayotte
eo: Majoto

en: Mexico
eo: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
eo: Mikronezio, Federaciaj Ŝtatoj de

en: Midway Islands
eo: Midvejinsuloj

en: Moldova
eo: Moldavio

en: Moldova, Republic of
eo: Moldavio, Respubliko

en: Monaco
eo: Monako

en: Mongolia
eo: Mongolio

en: Montserrat
eo: Moncerato

en: Morocco
eo: Maroko

en: Mozambique
eo: Mozambiko

en: Myanmar
eo: Mjanmao

en: Namibia
eo: Namibio

en: Nauru
eo: Nauro

en: Nepal
eo: Nepalo

en: Netherlands
eo: Nederlando

en: Netherlands Antilles
eo: Nederlandaj Antiloj

en: Neutral Zone
eo: Neŭtrala Zono

en: New Caledonia
eo: Nov-Kaledonio

en: New Hebrides
eo: Nov-Hebridoj

en: New Zealand
eo: Nov-Zelando

en: Nicaragua
eo: Nikaragvo

en: Niger
eo: Niĝero

en: Nigeria
eo: Niĝerio

en: Niue
eo: Niuo

en: Norfolk Island
eo: Norfolkinsulo

en: Northern Mariana Islands
eo: Nord-Marianoj

en: Norway
eo: Norvegio

en: Occupied Palestinian Territory
eo: Okupita Palestino

en: Oman
eo: Omano

en: Pacific Islands (trust territory)
eo: Pacifikaj Insuloj (kuratora teritorio)

en: Pakistan
eo: Pakistano

en: Palau
eo: Palaŭo

en: Palestinian Territory, Occupied
eo: Palestino, Okupita

en: Panama
eo: Panamo

en: Panama Canal Zone
eo: Zono de Panama Kanalo

en: Panama, Republic of
eo: Panamo, Respubliko

en: Papua New Guinea
eo: Papuo-Nov-Gvineo

en: Paraguay
eo: Paragvajo

en: People's Democratic Republic of Algeria
eo: Popola Demokratia Respubliko Alĝerio

en: People's Republic of Bangladesh
eo: Popola Respubliko Bangladeŝo

en: People's Republic of China
eo: Popola Respubliko Ĉinio

en: Peru
eo: Peruo

en: Philippines
eo: Filipinoj

en: Pitcairn
eo: Pitkarna Insulo

en: Plurinational State of Bolivia
eo: Plurnacia Ŝtato Bolivio

en: Poland
eo: Pollando

en: Portugal
eo: Portugalio

en: Portuguese Republic
eo: Portugala Respubliko

en: Principality of Andorra
eo: Princolando Andoro

en: Principality of Liechtenstein
eo: Princlando Liĥtenŝtejno

en: Principality of Monaco
eo: Princlando Monako

en: Puerto Rico
eo: Puerto-Riko

en: Qatar
eo: Kataro

en: Republic of Albania
eo: Respubliko Albanio

en: Republic of Angola
eo: Respubliko Angolo

en: Republic of Armenia
eo: Respubliko Armenio

en: Republic of Austria
eo: Respubliko Aŭstrio

en: Republic of Azerbaijan
eo: Respubliko Azerbajĝano

en: Republic of Belarus
eo: Respubliko Belorusio

en: Republic of Benin
eo: Respubliko Benino

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
eo: Respubliko Bosnio kaj Hercegovino

en: Republic of Botswana
eo: Respubliko Bocvano

en: Republic of Bulgaria
eo: Respubliko Bulgario

en: Republic of Burundi
eo: Respubliko Burundo

en: Republic of Cameroon
eo: Respubliko Kameruno

en: Republic of Cape Verde
eo: Respubliko Kabo-Verdo

en: Republic of Chad
eo: Respubliko Ĉado

en: Republic of Chile
eo: Respubliko Ĉilio

en: Republic of Colombia
eo: Respubliko Kolombio

en: Republic of Costa Rica
eo: Respubliko Kostariko

en: Republic of Croatia
eo: Respubliko Kroatio

en: Republic of Cuba
eo: Respubliko Kubo

en: Republic of Cyprus
eo: Respubliko Kipro

en: Republic of Côte d'Ivoire
eo: Respubliko Ebur-Bordo

en: Republic of Djibouti
eo: Respubliko Ĝibutio

en: Republic of Ecuador
eo: Respubliko Ekvadoro

en: Republic of El Salvador
eo: Respubliko Salvadoro

en: Republic of Equatorial Guinea
eo: Respubliko Ekvatora Gvineo

en: Republic of Estonia
eo: Respubliko Estonio

en: Republic of Fiji
eo: Respubliko Fiĝiaj Insuloj

en: Republic of Finland
eo: Respubliko Finnlando

en: Republic of Ghana
eo: Respubliko Ganao

en: Republic of Guatemala
eo: Respubliko Gvatemalo

en: Republic of Guinea
eo: Respubliko Gvineo

en: Republic of Guinea-Bissau
eo: Respubliko Gvineo Bisaŭa

en: Republic of Guyana
eo: Respubliko Gujano

en: Republic of Haiti
eo: Respubliko Haitio

en: Republic of Honduras
eo: Respubliko Honduro

en: Republic of Hungary
eo: Respubliko Hungario

en: Republic of Iceland
eo: Respubliko Islando

en: Republic of India
eo: Respubliko Barato

en: Republic of Indonesia
eo: Respubliko Indonezio

en: Republic of Iraq
eo: Respubliko Irako

en: Republic of Kazakhstan
eo: Respubliko Kazaĥio

en: Republic of Kenya
eo: Respubliko Kenjo

en: Republic of Kiribati
eo: Respubliko Kiribato

en: Republic of Latvia
eo: Respubliko Latvio

en: Republic of Liberia
eo: Respubliko Liberio

en: Republic of Lithuania
eo: Respubliko Litovio

en: Republic of Madagascar
eo: Respubliko Madagaskaro

en: Republic of Malawi
eo: Respubliko Malavio

en: Republic of Maldives
eo: Respubliko Maldivoj

en: Republic of Mali
eo: Respubliko Malio

en: Republic of Malta
eo: Respubliko Malto

en: Republic of Mauritius
eo: Respubliko Maŭricio

en: Republic of Moldova
eo: Respubliko Moldavio

en: Republic of Mozambique
eo: Respubliko Mozambiko

en: Republic of Myanmar
eo: Respubliko Mjanmao

en: Republic of Namibia
eo: Respubliko Namibio

en: Republic of Nauru
eo: Respubliko Nauro

en: Republic of Nicaragua
eo: Respubliko Nikaragvo

en: Republic of Palau
eo: Respubliko Palaŭo

en: Republic of Panama
eo: Respubliko Panamo

en: Republic of Paraguay
eo: Respubliko Paragvajo

en: Republic of Peru
eo: Respubliko Peruo

en: Republic of Poland
eo: Respubliko Pollando

en: Republic of San Marino
eo: Respubliko San-Marino

en: Republic of Senegal
eo: Respubliko Senegalo

en: Republic of Serbia
eo: Respubliko Serbio

en: Republic of Seychelles
eo: Respubliko Sejŝeloj

en: Republic of Sierra Leone
eo: Respubliko Siera-Leono

en: Republic of Singapore
eo: Respubliko Singapuro

en: Republic of Slovenia
eo: Respubliko Slovenio

en: Republic of South Africa
eo: Respubliko Sud-Afriko

en: Republic of South Sudan
eo: Respubliko Sud-Sudano

en: Republic of Suriname
eo: Respubliko Surinamo

en: Republic of Tajikistan
eo: Respubliko Taĝikio

en: Republic of Trinidad and Tobago
eo: Respubliko de Trinidado kaj Tobago

en: Republic of Tunisia
eo: Respubliko Tunizio

en: Republic of Turkey
eo: Respubliko Turkio

en: Republic of Uganda
eo: Respubliko Ugando

en: Republic of Uzbekistan
eo: Respubliko Uzbekio

en: Republic of Vanuatu
eo: Respubliko Vanuatuo

en: Republic of Yemen
eo: Respubliko Jemeno

en: Republic of Zambia
eo: Respubliko Zambio

en: Republic of Zimbabwe
eo: Respubliko Zimbabvo

en: Republic of the Congo
eo: Respubliko Kongo

en: Republic of the Gambia
eo: Respubliko Gambio

en: Republic of the Marshall Islands
eo: Respubliko Marŝalaj Insuloj

en: Republic of the Niger
eo: Respubliko Niĝero

en: Republic of the Philippines
eo: Respubliko Filipinoj

en: Republic of the Sudan
eo: Respubliko Sudano

en: Reunion
eo: Reunio

en: Romania
eo: Rumanio

en: Romania, Socialist Republic of
eo: Rumanio, Socialisma Respubliko

en: Russian Federation
eo: Rusa Federacio

en: Rwanda
eo: Ruando

en: Rwandese Republic
eo: Ruanda Respubliko

en: Saint Barthélemy
eo: Sankta-Bartolomeo

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
eo: Sankta-Heleno

en: Saint Kitts and Nevis
eo: Sankta-Kito kaj Neviso

en: Saint Lucia
eo: Sankta-Lucio

en: Saint Martin (French part)
eo: Sankta-Marteno (franca parto)

en: Saint Pierre and Miquelon
eo: Sankta-Piero kaj Mikelono

en: Saint Vincent and the Grenadines
eo: Sankta-Vincento kaj la Grenadinoj

en: Samoa
eo: Samoo

en: San Marino
eo: San-Marino

en: Sao Tome and Principe
eo: Sao-Tomeo kaj Principeo

en: Saudi Arabia
eo: Saŭda Arabio

en: Senegal
eo: Senegalo

en: Serbia
eo: Serbio

en: Serbia and Montenegro
eo: Serbio kaj Montenegro

en: Seychelles
eo: Sejŝeloj

en: Sierra Leone
eo: Siera-Leono

en: Sikkim
eo: Sikimo

en: Singapore
eo: Singapuro

en: Sint Maarten (Dutch part)
eo: Sankta-Marteno (nederlanda parto)

en: Slovak Republic
eo: Slovaka Respubliko

en: Slovakia
eo: Slovakio

en: Slovenia
eo: Slovenio

en: Socialist Republic of Viet Nam
eo: Socialisma Respubliko Vjetnamio

en: Solomon Islands
eo: Salomonoj

en: Somali Republic
eo: Somalia Respubliko

en: Somalia
eo: Somalio

en: South Africa
eo: Sud-Afriko

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
eo: Sud-Georgio kaj Sud-Sandviĉinsuloj

en: South Sudan
eo: Sud-Sudano

en: Southern Rhodesia
eo: Suda Rodezio

en: Spain
eo: Hispanio

en: Spanish Sahara
eo: Hispana Saharo

en: Sri Lanka
eo: Sri-Lanko

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
eo: Sankta-Kito-Neviso-Angvilo

en: State of Israel
eo: Ŝtato Israelo

en: State of Kuwait
eo: Ŝtato Kuvajto

en: State of Qatar
eo: Ŝtato Kataro

en: Sudan
eo: Sudano

en: Sultanate of Oman
eo: Sultanlando Omano

en: Suriname
eo: Surinamo

en: Svalbard and Jan Mayen
eo: Svalbardo kaj Jan-Majen-insulo

en: Swaziland
eo: Svazilando

en: Sweden
eo: Svedio

en: Swiss Confederation
eo: Svisa Konfederacio

en: Switzerland
eo: Svislando

en: Syrian Arab Republic
eo: Siria Araba Respubliko

en: Taiwan
eo: Tajvano

en: Taiwan, Province of China
eo: Tajvano, Provinco de Ĉinio

en: Tajikistan
eo: Taĝikio

en: Tanzania, United Republic of
eo: Tanzanio, Unuiĝinta Respubliko

en: Thailand
eo: Tajlando

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
eo: Iama Jugoslava Respubliko Makedonio

en: Timor-Leste
eo: Orienta Timoro

en: Togolese Republic
eo: Toga Respubliko

en: Tokelau
eo: Tokelao

en: Tonga
eo: Tongo

en: Trinidad and Tobago
eo: Trinidado kaj Tobago

en: Tunisia
eo: Tunizio

en: Turkey
eo: Turkio

en: Turkmenistan
eo: Turkmenio

en: Turks and Caicos Islands
eo: Turkoj kaj Kajkoj

en: Tuvalu
eo: Tuvalo

en: US Miscellaneous Pacific Islands
eo: Usonaj Diversaj Pacifikaj Insuloj

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
eo: Sovetunio, Unio de Sovetaj Socialismaj Respublikoj

en: Uganda
eo: Ugando

en: Ukraine
eo: Ukrainio

en: Union of the Comoros
eo: Unio de la Komoroj

en: United Arab Emirates
eo: Unuiĝintaj Arabaj Emirlandoj

en: United Kingdom
eo: Britio

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
eo: Unuiĝinta Reĝlando de Britio kaj Nord-Irlando

en: United Mexican States
eo: Unuiĝintaj Meksikaj Ŝtatoj

en: United Republic of Tanzania
eo: Unuiĝinta Respubliko Tanzanio

en: United States
eo: Usono

en: United States Minor Outlying Islands
eo: Usonaj Malgrandaj Insuloj

en: United States of America
eo: Usono

en: Upper Volta, Republic of
eo: Voltalando, Respubliko

en: Uruguay
eo: Urugvajo

en: Uzbekistan
eo: Uzbekio

en: Vanuatu
eo: Vanuatuo

en: Vatican City State (Holy See)
eo: Vatikano (Sankta Seĝo)

en: Venezuela
eo: Venezuelo

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
eo: Venezuelo, Bolivara Respubliko

en: Viet Nam
eo: Vjetnamio

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
eo: Vjetnamio, Demokratia Respubliko

en: Virgin Islands of the United States
eo: Usonaj Virgulininsuloj

en: Virgin Islands, British
eo: Virgulininsuloj, Britaj

en: Virgin Islands, U.S.
eo: Virgulininsuloj, Usonaj

en: Wake Island
eo: Vejkinsulo

en: Wallis and Futuna
eo: Valiso kaj Futuno

en: Western Sahara
eo: Okcidenta Saharo

en: Yemen
eo: Jemeno

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
eo: Jemeno, Demokratia, Popola Demokratia Respublko

en: Yemen, Yemen Arab Republic
eo: Jemeno, Jemena Araba Respubliko

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
eo: Jugoslavio, Socialisma Federacia Respubliko

en: Zaire, Republic of
eo: Zairio, Respubliko

en: Zambia
eo: Zambio

en: Zimbabwe
eo: Zimbabvo

en: Åland Islands
eo: Alando
