iso_3166 - en to bg translation catalogue (450 entries)

en: Afghanistan
bg: Афганистан

en: Albania
bg: Албания

en: Algeria
bg: Алжир

en: American Samoa
bg: Американска Самоа

en: Andorra
bg: Андора

en: Angola
bg: Ангола

en: Anguilla
bg: Ангила

en: Antarctica
bg: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
bg: Антигуа и Барбуда

en: Arab Republic of Egypt
bg: Арабска република Египет

en: Argentina
bg: Аржентина

en: Argentine Republic
bg: Аржентинска република

en: Armenia
bg: Армения

en: Aruba
bg: Аруба

en: Australia
bg: Австралия

en: Austria
bg: Австрия

en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

en: Bahamas
bg: Бахами

en: Bahrain
bg: Бахрейн

en: Bangladesh
bg: Бангладеш

en: Barbados
bg: Барбадос

en: Belarus
bg: Беларус

en: Belgium
bg: Белгия

en: Belize
bg: Белиз

en: Benin
bg: Бенин

en: Bermuda
bg: Бермуда

en: Bhutan
bg: Бутан

en: Bolivarian Republic of Venezuela
bg: Боливарска република Венецуела

en: Bolivia
bg: Боливия

en: Bolivia, Plurinational State of
bg: Боливия, Многонационална държава

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
bg: О-ви Бонер, Св. Евстатий и Саба

en: Bosnia and Herzegovina
bg: Босна и Херцеговина

en: Botswana
bg: Ботсуана

en: Bouvet Island
bg: Остров Буве

en: Brazil
bg: Бразилия

en: British Antarctic Territory
bg: Британски антарктически територии

en: British Indian Ocean Territory
bg: Английски територии в индийския океан

en: British Virgin Islands
bg: Британски вирджински острови

en: Brunei Darussalam
bg: Бруней

en: Bulgaria
bg: България

en: Burkina Faso
bg: Буркина Фасо

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
bg: Бурма, Социалистическа република на обединението

en: Burundi
bg: Бурунди

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
bg: Белоруска ССР

en: Cambodia
bg: Камбоджа

en: Cameroon
bg: Камерун

en: Canada
bg: Канада

en: Canton and Enderbury Islands
bg: Острови Кантон и Ендербъри

en: Cape Verde
bg: Кейп Верде

en: Cayman Islands
bg: Кайманови острови

en: Central African Republic
bg: Централноафриканска Република

en: Chad
bg: Чад

en: Chile
bg: Чили

en: China
bg: Китай

en: Christmas Island
bg: Коледни острови

en: Cocos (Keeling) Islands
bg: Кокосови острови

en: Colombia
bg: Колумбия

en: Commonwealth of Dominica
bg: Обединение Доминика

en: Commonwealth of the Bahamas
bg: Бахамски острови

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
bg: Обединение на северните марианови острови

en: Comoros
bg: Комори

en: Congo
bg: Конго

en: Congo, The Democratic Republic of the
bg: Конго, Демократична република

en: Cook Islands
bg: Острови Кук

en: Costa Rica
bg: Коста Рика

en: Croatia
bg: Хърватия

en: Cuba
bg: Куба

en: Curaçao
bg: Кюрасао

en: Cyprus
bg: Кипър

en: Czech Republic
bg: Чешка република

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
bg: Чехословакия, Чехословашка социалистическа република

en: Côte d'Ivoire
bg: Кот д'Ивоар

en: Dahomey
bg: Дахоми

en: Democratic People's Republic of Korea
bg: Демократична народна република Корея

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
bg: Демократична република Сао Томе и Принсипи

en: Democratic Republic of Timor-Leste
bg: Демократична република Тимор-Лест

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
bg: Демократична социалистическа република Шри Ланка

en: Denmark
bg: Дания

en: Djibouti
bg: Джибути

en: Dominica
bg: Доминика

en: Dominican Republic
bg: Доминиканска република

en: Dronning Maud Land
bg: Земя на кралица Мод

en: East Timor
bg: Източен Тимор

en: Eastern Republic of Uruguay
bg: Източна република Уругвай

en: Ecuador
bg: Еквадор

en: Egypt
bg: Египет

en: El Salvador
bg: Ел Салвадор

en: Equatorial Guinea
bg: Екваториална Гвинея

en: Eritrea
bg: Еритрея

en: Estonia
bg: Естония

en: Ethiopia
bg: Етиопия

en: Falkland Islands (Malvinas)
bg: Фолклендски Острови (Малвини)

en: Faroe Islands
bg: Острови Фаро

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
bg: Федерална демократична република Етиопия

en: Federal Democratic Republic of Nepal
bg: Федерална демократична република Непал

en: Federal Republic of Germany
bg: Федерална република Германия

en: Federal Republic of Nigeria
bg: Федерална република Нигерия

en: Federated States of Micronesia
bg: Обединени щати Микронезия

en: Federative Republic of Brazil
bg: Съюзна република Бразилия

en: Fiji
bg: Фиджи

en: Finland
bg: Финландия

en: France
bg: Франция

en: France, Metropolitan
bg: Франция, метрополитен

en: French Afars and Issas
bg: Френски Афари и Исаи

en: French Guiana
bg: Френска Гвиана

en: French Polynesia
bg: Френска Полинезия

en: French Republic
bg: Френска република

en: French Southern Territories
bg: Френски южни територии

en: French Southern and Antarctic Territories
bg: Френски южни и антарктически територии

en: Gabon
bg: Габон

en: Gabonese Republic
bg: Габонска Република

en: Gambia
bg: Гамбия

en: Georgia
bg: Грузия

en: German Democratic Republic
bg: Германска Демократична Република

en: Germany
bg: Германия

en: Germany, Federal Republic of
bg: Федерална република Германия

en: Ghana
bg: Гана

en: Gibraltar
bg: Гибралтар

en: Gilbert and Ellice Islands
bg: Острови Гилберт и Елис

en: Grand Duchy of Luxembourg
bg: Велико херцогство Люксембург

en: Greece
bg: Гърция

en: Greenland
bg: Гренландия

en: Grenada
bg: Гренада

en: Guadeloupe
bg: Гваделупа

en: Guam
bg: Гуам

en: Guatemala
bg: Гватемала

en: Guernsey
bg: Гърнсей

en: Guinea
bg: Гвинея

en: Guinea-Bissau
bg: Гвинея-Бисау

en: Guyana
bg: Гияна

en: Haiti
bg: Хаити

en: Hashemite Kingdom of Jordan
bg: Хашемитско кралство на Йордания

en: Heard Island and McDonald Islands
bg: Острови Хърд и МакДоналд

en: Hellenic Republic
bg: Елинска република

en: Holy See (Vatican City State)
bg: Ватикана

en: Honduras
bg: Хондурас

en: Hong Kong
bg: Хонг Конг

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
bg: Специален административен регион на Китай Хонг Конг

en: Hungary
bg: Унгария

en: Iceland
bg: Исландия

en: Independent State of Samoa
bg: Независима самоаска държава

en: India
bg: Индия

en: Indonesia
bg: Индонезия

en: Iran, Islamic Republic of
bg: Иран, Ислямска република

en: Iraq
bg: Ирак

en: Ireland
bg: Ирландия

en: Islamic Republic of Afghanistan
bg: Ислямска република Афганистан

en: Islamic Republic of Iran
bg: Ислямска република Иран

en: Islamic Republic of Mauritania
bg: Ислямска република Мавритания

en: Islamic Republic of Pakistan
bg: Ислямска република Пакистан

en: Isle of Man
bg: Айл ъф мен

en: Israel
bg: Израел

en: Italian Republic
bg: Италианска република

en: Italy
bg: Италия

en: Jamaica
bg: Ямайка

en: Japan
bg: Япония

en: Jersey
bg: Джърси

en: Johnston Island
bg: Остров Джонсън

en: Jordan
bg: Йордания

en: Kazakhstan
bg: Казахстан

en: Kenya
bg: Кения

en: Kingdom of Bahrain
bg: Кралство Бахрейн

en: Kingdom of Belgium
bg: Кралство Белгия

en: Kingdom of Bhutan
bg: Кралство Бутан

en: Kingdom of Cambodia
bg: Кралство Камбоджа

en: Kingdom of Denmark
bg: Кралство Дания

en: Kingdom of Lesotho
bg: Кралство Лесото

en: Kingdom of Morocco
bg: Кралство Мароко

en: Kingdom of Norway
bg: Кралство Норвегия

en: Kingdom of Saudi Arabia
bg: Кралство Саудитска Арабия

en: Kingdom of Spain
bg: Кралство Испания

en: Kingdom of Swaziland
bg: Кралство Свазиленд

en: Kingdom of Sweden
bg: Кралство Швеция

en: Kingdom of Thailand
bg: Кралство Тайланд

en: Kingdom of Tonga
bg: Кралство Тонга

en: Kingdom of the Netherlands
bg: Кралство Холандия

en: Kiribati
bg: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
bg: Корея, Демократична народна република

en: Korea, Republic of
bg: Корея, Република

en: Kuwait
bg: Кувейт

en: Kyrgyz Republic
bg: Киргизска република

en: Kyrgyzstan
bg: Киргизстан

en: Lao People's Democratic Republic
bg: Демократична република на народа на Лао

en: Latvia
bg: Латвия

en: Lebanese Republic
bg: Лебанска република

en: Lebanon
bg: Лебанон

en: Lesotho
bg: Лесото

en: Liberia
bg: Либерия

en: Libya
bg: Либия

en: Liechtenstein
bg: Лихтенщайн

en: Lithuania
bg: Литва

en: Luxembourg
bg: Люксембург

en: Macao
bg: Макао

en: Macao Special Administrative Region of China
bg: Макаоски специален административен регион на Китай

en: Macedonia, Republic of
bg: Македония, Република

en: Madagascar
bg: Мадагаскар

en: Malawi
bg: Малави

en: Malaysia
bg: Малайзия

en: Maldives
bg: Малдиви

en: Mali
bg: Мали

en: Malta
bg: Малта

en: Marshall Islands
bg: Маршалски острови

en: Martinique
bg: Мартиника

en: Mauritania
bg: Мавритания

en: Mauritius
bg: Мавриций

en: Mayotte
bg: Майот

en: Mexico
bg: Мексико

en: Micronesia, Federated States of
bg: Микронезия, Обединени щати

en: Midway Islands
bg: Острови Мидуей

en: Moldova
bg: Молдова

en: Moldova, Republic of
bg: Молдова, Република

en: Monaco
bg: Монако

en: Mongolia
bg: Монголия

en: Montenegro
bg: Черна гора

en: Montserrat
bg: Монсерат

en: Morocco
bg: Мароко

en: Mozambique
bg: Мозамбик

en: Myanmar
bg: Мянмар

en: Namibia
bg: Намибия

en: Nauru
bg: Науру

en: Nepal
bg: Непал

en: Netherlands
bg: Холандия

en: Netherlands Antilles
bg: Холандски Антили

en: Neutral Zone
bg: Неутрална зона

en: New Caledonia
bg: Нова Каледония

en: New Hebrides
bg: Нови Хебриди

en: New Zealand
bg: Нова Зеландия

en: Nicaragua
bg: Никарагуа

en: Niger
bg: Нигер

en: Nigeria
bg: Нигерия

en: Niue
bg: Нию

en: Norfolk Island
bg: Остров Норфолк

en: Northern Mariana Islands
bg: Северни марианови Острови

en: Norway
bg: Норвегия

en: Occupied Palestinian Territory
bg: Окупирана палестинска територия

en: Oman
bg: Оман

en: Pacific Islands (trust territory)
bg: Тихоокеански острови

en: Pakistan
bg: Пакистан

en: Palau
bg: Палау

en: Palestinian Territory, Occupied
bg: Палестинска територия, Окупирана

en: Panama
bg: Панама

en: Panama Canal Zone
bg: Панама централна зона

en: Panama, Republic of
bg: Панама, Република

en: Papua New Guinea
bg: Папуа Нова Гвинея

en: Paraguay
bg: Парагвай

en: People's Democratic Republic of Algeria
bg: Народна демократична република Алжир

en: People's Republic of Bangladesh
bg: Народна република Бангладеш

en: People's Republic of China
bg: Народна република Китай

en: Peru
bg: Перу

en: Philippines
bg: Филипини

en: Pitcairn
bg: Питкеърн

en: Plurinational State of Bolivia
bg: Многонационална държава Боливия

en: Poland
bg: Полша

en: Portugal
bg: Португалия

en: Portuguese Republic
bg: Република Португалия

en: Principality of Andorra
bg: Княжество Андора

en: Principality of Liechtenstein
bg: Княжество Лихтенщайн

en: Principality of Monaco
bg: Княжество Монако

en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

en: Qatar
bg: Катар

en: Republic of Albania
bg: Република Албания

en: Republic of Angola
bg: Република Ангола

en: Republic of Armenia
bg: Република Армения

en: Republic of Austria
bg: Република Австрия

en: Republic of Azerbaijan
bg: Република Азербайджан

en: Republic of Belarus
bg: Република Беларус

en: Republic of Benin
bg: Република Бенин

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
bg: Република Босна и Херцеговина

en: Republic of Botswana
bg: Република Ботсуана

en: Republic of Bulgaria
bg: Република България

en: Republic of Burundi
bg: Република Бурунди

en: Republic of Cameroon
bg: Република Камерун

en: Republic of Cape Verde
bg: Република Кейп Верде

en: Republic of Chad
bg: Република Чад

en: Republic of Chile
bg: Република Чили

en: Republic of Colombia
bg: Република Колумбия

en: Republic of Costa Rica
bg: Република Коста Рика

en: Republic of Croatia
bg: Република Хърватия

en: Republic of Cuba
bg: Република Куба

en: Republic of Cyprus
bg: Република Кипър

en: Republic of Côte d'Ivoire
bg: Република Кот д'Ивоар

en: Republic of Djibouti
bg: Република Джибути

en: Republic of Ecuador
bg: Република Еквадор

en: Republic of El Salvador
bg: Република Ел Салвадор

en: Republic of Equatorial Guinea
bg: Република Екваториална Гвинея

en: Republic of Estonia
bg: Република Естония

en: Republic of Finland
bg: Република Финландия

en: Republic of Ghana
bg: Република Гана

en: Republic of Guatemala
bg: Република Гватемала

en: Republic of Guinea
bg: Република Гвинея

en: Republic of Guinea-Bissau
bg: Република Гвинея-Бисау

en: Republic of Guyana
bg: Република Гияна

en: Republic of Haiti
bg: Република Хаити

en: Republic of Honduras
bg: Република Хондурас

en: Republic of Hungary
bg: Република Унгария

en: Republic of Iceland
bg: Република Исландия

en: Republic of India
bg: Република Индия

en: Republic of Indonesia
bg: Република Индонезия

en: Republic of Iraq
bg: Република Ирак

en: Republic of Kazakhstan
bg: Република Казахстан

en: Republic of Kenya
bg: Република Кения

en: Republic of Kiribati
bg: Република Кирибати

en: Republic of Latvia
bg: Република Латвия

en: Republic of Liberia
bg: Република Либерия

en: Republic of Lithuania
bg: Република Литва

en: Republic of Madagascar
bg: Република Мадагаскар

en: Republic of Malawi
bg: Република Малави

en: Republic of Maldives
bg: Република Малдиви

en: Republic of Mali
bg: Република Мали

en: Republic of Malta
bg: Република Малта

en: Republic of Mauritius
bg: Република Мавриций

en: Republic of Moldova
bg: Република Молдова

en: Republic of Mozambique
bg: Република Мозамбик

en: Republic of Namibia
bg: Република Намибия

en: Republic of Nauru
bg: Република Науру

en: Republic of Nicaragua
bg: Република Никарагуа

en: Republic of Palau
bg: Република Палау

en: Republic of Panama
bg: Република Панама

en: Republic of Paraguay
bg: Република Парагвай

en: Republic of Peru
bg: Република Перу

en: Republic of Poland
bg: Република Полша

en: Republic of San Marino
bg: Република Сан Марино

en: Republic of Senegal
bg: Република Сенегал

en: Republic of Serbia
bg: Република Сърбия

en: Republic of Seychelles
bg: Република Сейшели

en: Republic of Sierra Leone
bg: Република Сиера Леоне

en: Republic of Singapore
bg: Република Сингапур

en: Republic of Slovenia
bg: Република Словения

en: Republic of South Africa
bg: Република Южна Африка

en: Republic of Suriname
bg: Република Суринам

en: Republic of Tajikistan
bg: Република Таджикистан

en: Republic of Trinidad and Tobago
bg: Република Тринидад и Тобаго

en: Republic of Tunisia
bg: Република Тунис

en: Republic of Turkey
bg: Република Турция

en: Republic of Uganda
bg: Република Уганда

en: Republic of Uzbekistan
bg: Република Узбекистан

en: Republic of Vanuatu
bg: Република Вануату

en: Republic of Yemen
bg: Република Йемен

en: Republic of Zambia
bg: Република Замбия

en: Republic of Zimbabwe
bg: Република Зимбабве

en: Republic of the Congo
bg: Република Конго

en: Republic of the Gambia
bg: Република Гамбия

en: Republic of the Marshall Islands
bg: Република на маршалските острови

en: Republic of the Niger
bg: Република Нигер

en: Republic of the Philippines
bg: Република Филипини

en: Republic of the Sudan
bg: Република Судан

en: Reunion
bg: Риюниън

en: Romania
bg: Румъния

en: Romania, Socialist Republic of
bg: Румъния, Социалистическа република Виетнам

en: Russian Federation
bg: Руска федерация

en: Rwanda
bg: Руанда

en: Rwandese Republic
bg: Руандска република

en: Saint Barthélemy
bg: Свети Вартоломей

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
bg: Света Елена, Възнесение и Тристан да Куня

en: Saint Kitts and Nevis
bg: Свети Китс и Невис

en: Saint Lucia
bg: Санта Лучия

en: Saint Martin (French part)
bg: Свети Мартин (френска част)

en: Saint Pierre and Miquelon
bg: Свети Пиер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
bg: Свети Винсент и Гренадин

en: Samoa
bg: Самоа

en: San Marino
bg: Сан Марино

en: Sao Tome and Principe
bg: Сао Томе и Принсипи

en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

en: Senegal
bg: Сенегал

en: Serbia
bg: Сърбия

en: Serbia and Montenegro
bg: Сърбия и Черна гора

en: Seychelles
bg: Сейшели

en: Sierra Leone
bg: Сиера Леоне

en: Sikkim
bg: Сиким

en: Singapore
bg: Сингапур

en: Sint Maarten (Dutch part)
bg: Синт Мартен (холандска част)

en: Slovak Republic
bg: Словашка република

en: Slovakia
bg: Словакия

en: Slovenia
bg: Словения

en: Socialist Republic of Viet Nam
bg: Социалистическа република Виетнам

en: Solomon Islands
bg: Соломонови острови

en: Somali Republic
bg: Сомалийска република

en: Somalia
bg: Сомалия

en: South Africa
bg: Южна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bg: Южна Джорджия и Южни Сандвичеви острови

en: Southern Rhodesia
bg: Южна Родезия

en: Spain
bg: Испания

en: Spanish Sahara
bg: Испанска Сахара

en: Sri Lanka
bg: Шри Ланка

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
bg: Св. Китс-Невис-Ангила

en: State of Israel
bg: Израелска държава

en: State of Kuwait
bg: Кувейтска държава

en: State of Qatar
bg: Катарска държава

en: Sudan
bg: Судан

en: Sultanate of Oman
bg: Султанат Оман

en: Suriname
bg: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
bg: Свалбард и Ян Майен

en: Swaziland
bg: Свазиленд

en: Sweden
bg: Швеция

en: Swiss Confederation
bg: Швейцарска конфедерация

en: Switzerland
bg: Швейцария

en: Syrian Arab Republic
bg: Сирийска арабска република

en: Taiwan
bg: Тайван

en: Taiwan, Province of China
bg: Тайван, Китайска провинция

en: Tajikistan
bg: Таджикистан

en: Tanzania, United Republic of
bg: Танзания, Обединена република

en: Thailand
bg: Тайланд

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
bg: Бивша югославска република Македония

en: Timor-Leste
bg: Тимор-Лест

en: Togo
bg: Того

en: Togolese Republic
bg: Тогоска република

en: Tokelau
bg: Токелау

en: Tonga
bg: Тонга

en: Trinidad and Tobago
bg: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
bg: Тунис

en: Turkey
bg: Турция

en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
bg: Острови Тюрк и Кайкос

en: Tuvalu
bg: Тувалу

en: US Miscellaneous Pacific Islands
bg: САЩ - тихоокеански острови

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
bg: СССР, Съюз на съветските социалистически републики

en: Uganda
bg: Уганда

en: Ukraine
bg: Украйна

en: Union of the Comoros
bg: Съюз на Комори

en: United Arab Emirates
bg: Обединени арабски емирства

en: United Kingdom
bg: Обединено кралство

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
bg: Обединено кралство на Великобритания и северна Ирландия

en: United Mexican States
bg: Съединени мексикански щати

en: United Republic of Tanzania
bg: Обединена република Танзания

en: United States
bg: Съединени щати

en: United States Minor Outlying Islands
bg: Обединени малки острови по крайбрежието на САЩ

en: United States of America
bg: Съединени американски щати

en: Upper Volta, Republic of
bg: Горна Волта, Република

en: Uruguay
bg: Уругвай

en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

en: Vanuatu
bg: Вануату

en: Vatican City State (Holy See)
bg: Ватиканска държава

en: Venezuela
bg: Венецуела

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
bg: Венецуела, Боливарска република

en: Viet Nam
bg: Виетнам

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
bg: Виетнам, Демократична република

en: Virgin Islands of the United States
bg: Вирджински острови на САЩ

en: Virgin Islands, British
bg: Вирджински острови, Британски

en: Virgin Islands, U.S.
bg: Вирджински острови, САЩ

en: Wake Island
bg: Остров Уейк

en: Wallis and Futuna
bg: Острови Уолис и Футуна

en: Western Sahara
bg: Западна Сахара

en: Yemen
bg: Йемен

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
bg: Йемен, Демократична, Народна демократична република

en: Yemen, Yemen Arab Republic
bg: Йемен, Арабска република

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
bg: Югославия, Социалистическа федеративна република

en: Zaire, Republic of
bg: Заир, Република

en: Zambia
bg: Замбия

en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

en: Åland Islands
bg: Аландски острови
