iso_639 - en to be translation catalogue (486 entries)

en: Abkhazian
be: Абхазская

en: Achinese
be: Ачынская

en: Acoli
be: Ачолі

en: Adangme
be: Адангме

en: Adyghe; Adygei
be: Адыгейская

en: Afar
be: Афарская

en: Afrihili
be: Афрыхілі

en: Afrikaans
be: Афрыкаанс

en: Afro-Asiatic languages
be: Афрыканска-азіяцкія мовы

en: Ainu
be: Айнская

en: Akan
be: Акан

en: Akkadian
be: Акадская

en: Albanian
be: Албанская

en: Aleut
be: Алеуцкая

en: Algonquian languages
be: Алгонкінскія мовы

en: Altaic languages
be: Алтайскія мовы

en: Amharic
be: Амхарская

en: Angika
be: Ангіка

en: Apache languages
be: Мовы апачы

en: Arabic
be: Арабская

en: Aragonese
be: Арагонская

en: Arapaho
be: Арапаха

en: Arawak
be: Аравацкая

en: Armenian
be: Армянская

en: Aromanian; Arumanian; Macedo-Romanian
be: Арумынская

en: Artificial languages
be: Штучныя мовы

en: Assamese
be: Асамская

en: Asturian; Bable; Leonese; Asturleonese
be: Астурыйская

en: Athapascan languages
be: Атабаскскія мовы

en: Australian languages
be: Аўстралійскія мовы

en: Austronesian languages
be: Аўстранезійскія мовы

en: Avaric
be: Аварская

en: Avestan
be: Авеста

en: Awadhi
be: Авадхі

en: Aymara
be: Аймара

en: Azerbaijani
be: Азербайджанская

en: Balinese
be: Балійская

en: Baltic languages
be: Балтыйскія мовы

en: Baluchi
be: Белуджская

en: Bambara
be: Бамбара

en: Bamileke languages
be: Мовы Бамілеке

en: Banda languages
be: Мовы банда

en: Bantu languages
be: Мовы банту

en: Basa
be: Баса

en: Bashkir
be: Башкірская

en: Basque
be: Басцкая

en: Batak languages
be: Батацкая мова

en: Beja; Bedawiyet
be: Беджа

en: Belarusian
be: Беларуская

en: Bemba
be: Бемба

en: Bengali
be: Бенгальская

en: Berber languages
be: Берберскія мовы

en: Bhojpuri
be: Бходжпуры

en: Bihari languages
be: Біхарскія мовы

en: Bikol
be: Бікольская

en: Bini; Edo
be: Біні

en: Bislama
be: Біслама

en: Blin; Bilin
be: Білін

en: Blissymbols; Blissymbolics; Bliss
be: Блісзнакі

en: Bokmål, Norwegian; Norwegian Bokmål
be: Нарвежская букмал

en: Bosnian
be: Баснійская

en: Braj
be: Брадж

en: Breton
be: Брэтанская

en: Buginese
be: Бугійская

en: Bulgarian
be: Балгарская

en: Buriat
be: Бурацкая

en: Burmese
be: Бірманская

en: Caddo
be: Када

en: Catalan; Valencian
be: Каталанская

en: Caucasian languages
be: Каўказскія мовы

en: Cebuano
be: Себуанская

en: Celtic languages
be: Кельцкія мовы

en: Central American Indian languages
be: Індзейскія цэнтральна-амерыканскія мовы

en: Central Khmer
be: Цэнтральнакхмерская

en: Chagatai
be: Чагатайская

en: Chamic languages
be: Чамскія мовы

en: Chamorro
be: Чамора

en: Chechen
be: Чачэнская

en: Cherokee
be: Чэрокі

en: Cheyenne
be: Шэенская мова

en: Chibcha
be: Чыбча

en: Chichewa; Chewa; Nyanja
be: Чычэва

en: Chinese
be: Кітайская

en: Chinook jargon
be: Чынуцкі жаргон

en: Chipewyan; Dene Suline
be: Дэне

en: Choctaw
be: Чоктаўская

en: Church Slavic; Old Slavonic; Church Slavonic; Old Bulgarian; Old Church Slavonic
be: Царкоўна-славянская

en: Chuukese
be: Чууцкая

en: Chuvash
be: Чувашская

en: Classical Newari; Old Newari; Classical Nepal Bhasa
be: Класічная неварская

en: Classical Syriac
be: Сірыйская

en: Coptic
be: Копцкая

en: Cornish
be: Корнская

en: Corsican
be: Карсіканская

en: Cree
be: Кры

en: Creek
be: Маскокі

en: Creoles and pidgins
be: Трасянкі

en: Creoles and pidgins, English based
be: Трасянкі (на базе англійскай)

en: Creoles and pidgins, French-based
be: Трасянкі (на базе французскай)

en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
be: Трасянкі (на базе партугальскай)

en: Crimean Tatar; Crimean Turkish
be: Крымска-татарская

en: Croatian
be: Харвацкая

en: Cushitic languages
be: Кушыцкія мовы

en: Czech
be: Чэшская

en: Dakota
be: Дакота

en: Danish
be: Дацкая

en: Dargwa
be: Даргінская

en: Delaware
be: Дэлавары

en: Dinka
be: Дынка

en: Divehi; Dhivehi; Maldivian
be: Мальдыўская

en: Dogri
be: Догры

en: Dogrib
be: Догрыб

en: Dravidian languages
be: Дравідыйскія мовы

en: Duala
be: Дуала

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
be: Сярэднегаландская (1050-1350)

en: Dutch; Flemish
be: Галандская

en: Dyula
be: Дыула

en: Dzongkha
be: Дзонг-хэ

en: Eastern Frisian
be: Усходняфрызская

en: Efik
be: Эфік

en: Egyptian (Ancient)
be: Старажытна-егіпецкая

en: Ekajuk
be: Экаюк

en: Elamite
be: Эламская мова

en: English
be: Англійская

en: English, Middle (1100-1500)
be: Сярэднеанглійская (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
be: Стараанглійская (450-1100)

en: Erzya
be: Эрзянская

en: Esperanto
be: Эсперанта

en: Estonian
be: Эстонская

en: Ewe
be: Эве

en: Ewondo
be: Эвонда

en: Fang
be: Фанг

en: Fanti
be: Фанці

en: Faroese
be: Фарэрская

en: Fijian
be: Фіджыйская

en: Filipino; Pilipino
be: Філіпінская

en: Finnish
be: Фінская

en: Finno-Ugrian languages
be: Фіна-угорскія мовы

en: Fon
be: Фон

en: French
be: Французская

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
be: Сярэднефранцузская (1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
be: Старафранцузская (842-1400)

en: Friulian
be: Фрыульская

en: Fulah
be: Фула

en: Ga
be: Га

en: Gaelic; Scottish Gaelic
be: Гэльская

en: Galibi Carib
be: Карыб

en: Galician
be: Галісійская

en: Ganda
be: Ганда

en: Gayo
be: Гаё

en: Gbaya
be: Гбая

en: Geez
be: Гыз

en: Georgian
be: Грузінская

en: German
be: Нямецкая

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
be: Сярэдняверхненямецкая (1050-1500)

en: German, Old High (ca. 750-1050)
be: Стараверхненямецкая (750-1050)

en: Germanic languages
be: Германскія мовы

en: Gilbertese
be: Кірыбаці

en: Gondi
be: Гондзі

en: Gorontalo
be: Гаронтала

en: Gothic
be: Гоцкая

en: Grebo
be: Грэба

en: Greek, Ancient (to 1453)
be: Старажытнагрэцкая (да 1453)

en: Greek, Modern (1453-)
be: Грэцкая (ад 1453)

en: Guarani
be: Гуарані

en: Gujarati
be: Гуджараці

en: Gwich'in
be: Гвічын

en: Haida
be: Хайда

en: Haitian; Haitian Creole
be: Гаіцянская трасянка

en: Hausa
be: Хаўса

en: Hawaiian
be: Гавайская

en: Hebrew
be: Іўрыт

en: Herero
be: Герэра

en: Hiligaynon
be: Хілігайнон

en: Himachali languages; Western Pahari languages
be: Мовы гімачалі

en: Hindi
be: Хіндзі

en: Hiri Motu
be: Хіры-моту

en: Hittite
be: Хецкая

en: Hmong; Mong
be: Хмонг; Монг

en: Hungarian
be: Венгерская

en: Hupa
be: Хупа

en: Iban
be: Ібанская

en: Icelandic
be: Ісландская

en: Ido
be: Іда

en: Igbo
be: Ігба

en: Ijo languages
be: Мовы іджа

en: Iloko
be: Ілоцкая

en: Inari Sami
be: Інары-саамская

en: Indic languages
be: Індыйскія мовы

en: Indo-European languages
be: Індаеўрапейскія мовы

en: Indonesian
be: Інданезійская

en: Ingush
be: Інгушская

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
be: Інтэрлінгуа

en: Interlingue; Occidental
be: Інтэрлінг

en: Inuktitut
be: Інуктытут

en: Inupiaq
be: Інупіяк

en: Iranian languages
be: Іранскія мовы

en: Irish
be: Ірландская

en: Irish, Middle (900-1200)
be: Сярэднеірландская (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
be: Старажытнаірландская (да 900)

en: Iroquoian languages
be: Іракезскія мовы

en: Italian
be: Італьянская

en: Japanese
be: Японская

en: Javanese
be: Яванская

en: Judeo-Arabic
be: Яўрэйска-арабская

en: Judeo-Persian
be: Яўрэйска-іранская

en: Kabardian
be: Кабардзінская

en: Kabyle
be: Кабільская

en: Kachin; Jingpho
be: Качынская

en: Kalaallisut; Greenlandic
be: Грэнландская

en: Kalmyk; Oirat
be: Калмыцкая

en: Kamba
be: Камба

en: Kannada
be: Канада

en: Kanuri
be: Кануры

en: Kara-Kalpak
be: Каракалпацкая

en: Karachay-Balkar
be: Карачаева-балкарская

en: Karelian
be: Карэльская

en: Karen languages
be: Карэнскія мовы

en: Kashmiri
be: Кашмірская

en: Kashubian
be: Кашубская

en: Kawi
be: Каві

en: Kazakh
be: Казахская

en: Khasi
be: Кхасі

en: Khoisan languages
be: Койсанскія мовы

en: Khotanese;Sakan
be: Сака

en: Kikuyu; Gikuyu
be: Кікую

en: Kimbundu
be: Мбунду

en: Kinyarwanda
be: Кіньяруанда

en: Kirghiz; Kyrgyz
be: Кіргізская

en: Klingon; tlhIngan-Hol
be: Клінгонская

en: Komi
be: Комі

en: Kongo
be: Конга

en: Konkani
be: Канкані

en: Korean
be: Карэйская

en: Kosraean
be: Касрайская

en: Kpelle
be: Кпела

en: Kru languages
be: Мовы кру

en: Kuanyama; Kwanyama
be: Кваньяма

en: Kumyk
be: Кумыцкая

en: Kurdish
be: Курдская

en: Kurukh
be: Курух

en: Kutenai
be: Кутэнай

en: Ladino
be: Ладына

en: Lahnda
be: Ланда

en: Lamba
be: Ламба

en: Land Dayak languages
be: Мовы земляў Даяк

en: Lao
be: Лаоская

en: Latin
be: Лацінская

en: Latvian
be: Латвійская

en: Lezghian
be: Лезгінская

en: Limburgan; Limburger; Limburgish
be: Лімбургская

en: Lingala
be: Лінгала

en: Lithuanian
be: Літоўская

en: Lojban
be: Ложбан

en: Low German; Low Saxon; German, Low; Saxon, Low
be: Ніжненямецкая

en: Lower Sorbian
be: Ніжнялужыцкая

en: Lozi
be: Лозі

en: Luba-Katanga
be: Луба-катанга

en: Luba-Lulua
be: Чылуба

en: Luiseno
be: Луісеньё

en: Lule Sami
be: Луле-саамская

en: Lunda
be: Лунда

en: Luo (Kenya and Tanzania)
be: Луа

en: Lushai
be: Лушай

en: Luxembourgish; Letzeburgesch
be: Люксембургская

en: Macedonian
be: Македонская

en: Madurese
be: Мадурская

en: Magahi
be: Магахі

en: Maithili
be: Майтхілі

en: Makasar
be: Макасарская

en: Malagasy
be: Малагасійская

en: Malay
be: Малайская

en: Malayalam
be: Малаялам

en: Maltese
be: Мальтыйская

en: Manchu
be: Маньчжурская

en: Mandar
be: Мандарская

en: Mandingo
be: Малінке

en: Manipuri
be: Маніпуры

en: Manobo languages
be: Мовы маноба

en: Manx
be: Мэнская

en: Maori
be: Маарыйская

en: Mapudungun; Mapuche
be: Мапудунгун

en: Marathi
be: Маратхі

en: Mari
be: Марыйская

en: Marshallese
be: Маршальская

en: Marwari
be: Марвары

en: Masai
be: Масайская

en: Mayan languages
be: Мовы майя

en: Mende
be: Мендэ

en: Mi'kmaq; Micmac
be: Мікмак

en: Minangkabau
be: Мінангкабаў

en: Mirandese
be: Мірандская

en: Mohawk
be: Магаўцкая

en: Moksha
be: Макшанская

en: Moldavian; Moldovan
be: Малдаўская

en: Mon-Khmer languages
be: Мон-кхмерскія мовы

en: Mongo
be: Монга

en: Mongolian
be: Мангольская

en: Mossi
be: Мосі

en: Multiple languages
be: Некалькі моў

en: Munda languages
be: Мовы мунда

en: N'Ko
be: Нко

en: Nahuatl languages
be: Мовы наўатль

en: Nauru
be: Науру

en: Navajo; Navaho
be: Наваха

en: Ndebele, North; North Ndebele
be: Ндэбеле, поўнач

en: Ndebele, South; South Ndebele
be: Ндэбеле, поўдзень

en: Ndonga
be: Ндонга

en: Neapolitan
be: Неапалітанская

en: Nepal Bhasa; Newari
be: Неварская

en: Nepali
be: Непалі

en: Nias
be: Ніяская

en: Niger-Kordofanian languages
be: Нігерска-кардафанскія мовы

en: Nilo-Saharan languages
be: Нільска-сахарскія мовы

en: Niuean
be: Ніўская

en: No linguistic content; Not applicable
be: Няма моўнага зместу

en: Nogai
be: Нагайская

en: Norse, Old
be: Старажытнаісландская

en: North American Indian languages
be: Індзейскія паўночна-амерыканскія мовы

en: Northern Frisian
be: Паўночнафрызская

en: Northern Sami
be: Паўночнасаамская

en: Norwegian
be: Нарвежская

en: Norwegian Nynorsk; Nynorsk, Norwegian
be: Нарвежская нюнорск

en: Nubian languages
be: Нубійскія мовы

en: Nyamwezi
be: Н'янвезі

en: Nyankole
be: Н'янколе

en: Nyoro
be: Ньёра

en: Nzima
be: Нзема

en: Occitan (post 1500)
be: Аксітанская (пасля 1500)

en: Official Aramaic (700-300 BCE); Imperial Aramaic (700-300 BCE)
be: Імперская арамейская (700-300 да н.э.)

en: Ojibwa
be: Аджыбва

en: Oriya
be: Орыя

en: Oromo
be: Арома

en: Osage
be: Осейдж

en: Ossetian; Ossetic
be: Асецінская

en: Otomian languages
be: Атамійскія мовы

en: Pahlavi
be: Пахлаві

en: Palauan
be: Палау

en: Pali
be: Палі

en: Pampanga; Kapampangan
be: Капампанганская

en: Pangasinan
be: Пангасінанская

en: Panjabi; Punjabi
be: Панджабі

en: Papiamento
be: Пап'ямента

en: Papuan languages
be: Папуаскія мовы

en: Pedi; Sepedi; Northern Sotho
be: Сота, поўнач

en: Persian
be: Персідская

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
be: Старажытнаперсідская (600-400 да н.э.)

en: Philippine languages
be: Філіпінскія мовы

en: Phoenician
be: Фінікійская

en: Pohnpeian
be: Панпейская

en: Polish
be: Польская

en: Portuguese
be: Партугальская

en: Prakrit languages
be: Пракрыцкія мовы

en: Provençal, Old (to 1500); Occitan, Old (to 1500)
be: Стараправансальская (да 1500)

en: Pushto; Pashto
be: Афганская

en: Quechua
be: Кечуа

en: Rajasthani
be: Раджастхані

en: Rapanui
be: Рапануйская

en: Rarotongan; Cook Islands Maori
be: Маарыйская астравоў Кука

en: Reserved for local use
be: Замацавана для лакальнага ўжытку

en: Romance languages
be: Раманскія мовы

en: Romanian
be: Румынская

en: Romansh
be: Рэтараманская

en: Romany
be: Цыганская

en: Rundi
be: Кірундзі

en: Russian
be: Руская

en: Salishan languages
be: Салішскія мовы

en: Samaritan Aramaic
be: Самарытанская арамейская

en: Sami languages
be: Саамскія мовы

en: Samoan
be: Самаанская

en: Sandawe
be: Сандаве

en: Sango
be: Санго

en: Sanskrit
be: Санскрыт

en: Santali
be: Санталі

en: Sardinian
be: Сардзінская

en: Sasak
be: Сасак

en: Scots
be: Англійска-шатландская

en: Selkup
be: Селькупская

en: Semitic languages
be: Семіцкія мовы

en: Serbian
be: Сербская

en: Serer
be: Серэр

en: Shan
be: Шанская

en: Shona
be: Шона

en: Sichuan Yi; Nuosu
be: Носу

en: Sicilian
be: Сіцылійская

en: Sidamo
be: Сідама

en: Sign Languages
be: Мовы жэстаў

en: Siksika
be: Сіксіка

en: Sindhi
be: Сіндхі

en: Sinhala; Sinhalese
be: Сінгальская

en: Sino-Tibetan languages
be: Сіна-тыбецкія мовы

en: Siouan languages
be: Сіуанскія мовы

en: Skolt Sami
be: Скольт-саамская

en: Slave (Athapascan)
be: Слэйві

en: Slavic languages
be: Славянскія мовы

en: Slovak
be: Славацкая

en: Slovenian
be: Славенская

en: Sogdian
be: Сагдыйская

en: Somali
be: Самалійская

en: Songhai languages
be: Сангайскія мовы

en: Soninke
be: Санінке

en: Sorbian languages
be: Лужыцкія мовы

en: Sotho, Southern
be: Сесута

en: South American Indian languages
be: Індзейскія паўднёва-амерыканскія мовы

en: Southern Altai
be: Паўднёва-алтайская

en: Southern Sami
be: Паўднёвасаамская

en: Spanish; Castilian
be: Іспанская

en: Sranan Tongo
be: Сурынамская

en: Sukuma
be: Сукума

en: Sumerian
be: Шумерская

en: Sundanese
be: Сунданская

en: Susu
be: Сусу

en: Swahili
be: Суахілі

en: Swati
be: Свазі

en: Swedish
be: Шведская

en: Swiss German; Alemannic; Alsatian
be: Алеманская

en: Syriac
be: Паўночна-ўсходняя новаарамейская

en: Tagalog
be: Тагальская

en: Tahitian
be: Таіцянская

en: Tai languages
be: Тайскія мовы

en: Tajik
be: Таджыцкая

en: Tamashek
be: Тамашэк

en: Tamil
be: Тамільская

en: Tatar
be: Татарская

en: Telugu
be: Тэлугу

en: Tereno
be: Тэрэна

en: Tetum
be: Тэтум

en: Thai
be: Тайская

en: Tibetan
be: Тыбецкая

en: Tigre
be: Тыгрэ

en: Tigrinya
be: Тыгрынья

en: Timne
be: Тэмне

en: Tiv
be: Тыў

en: Tlingit
be: Тлінгіцкая

en: Tok Pisin
be: Ток-пісін

en: Tokelau
be: Такелау

en: Tonga (Nyasa)
be: Тонга (Ньяса)

en: Tonga (Tonga Islands)
be: Тонга (астравы)

en: Tsimshian
be: Цімшыянская

en: Tsonga
be: Тсонга

en: Tswana
be: Тсвана

en: Tumbuka
be: Тумбука

en: Tupi languages
be: Мовы тупі

en: Turkish
be: Турэцкая

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
be: Турэцкая (1500-1928)

en: Turkmen
be: Туркменская

en: Tuvalu
be: Тувалу

en: Tuvinian
be: Тувінская

en: Twi
be: Тві

en: Udmurt
be: Удмурцкая

en: Ugaritic
be: Угарыцкая

en: Uighur; Uyghur
be: Уйгурская

en: Ukrainian
be: Украінская

en: Umbundu
be: Умбунду

en: Uncoded languages
be: Мовы без коду

en: Undetermined
be: Нявызначаная

en: Upper Sorbian
be: Верхнялужыцкая

en: Urdu
be: Урду

en: Uzbek
be: Узбецкая

en: Vai
be: Ваі

en: Venda
be: Венда

en: Vietnamese
be: В'етнамская

en: Volapük
be: Валапюк

en: Votic
be: Водская

en: Wakashan languages
be: Вакашскія мовы

en: Walloon
be: Валонская

en: Waray
be: Варайская

en: Washo
be: Ваша

en: Welsh
be: Уэльская

en: Western Frisian
be: Заходняфрызская

en: Wolaitta; Wolaytta
be: Валайта

en: Wolof
be: Валоф

en: Xhosa
be: Кшоса

en: Yakut
be: Якуцкая

en: Yao
be: Яо

en: Yapese
be: Япская

en: Yiddish
be: Ідыш

en: Yoruba
be: Іоруба

en: Yupik languages
be: Мовы юпік

en: Zande languages
be: Мовы зандэ

en: Zapotec
be: Сапатэцкая

en: Zaza; Dimili; Dimli; Kirdki; Kirmanjki; Zazaki
be: Зазакі

en: Zenaga
be: Зенага

en: Zhuang; Chuang
be: Чжуанская

en: Zulu
be: Зулу

en: Zuni
be: Зуні
